Fakti i ri: Burrat mund të humbasin dëshirën për seks pasi COVID-19 ul nivelet e testosteronit me 30%

Seksi

Fakti i ri: Burrat mund të humbasin dëshirën për seks pasi COVID-19 ul nivelet e testosteronit me 30%

Më: 30 shtator 2020 Në ora: 16:55
Ilustrim

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet në të gjithë botën, shkencëtarët dhe studiuesit po njohin gjëra të reja në lidhje me sëmundjen vdekjeprurëse.

Tani, një studim ka sugjeruar që burrat preken më shumë nga sëmundja pasi sulmon hormonin seksual mashkullor. Testet kanë treguar se infeksioni zbraz rreth 30 për qind të niveleve të testosteronit mashkullor, sipas studimit.

Ekspertët deklaruan se kjo uli shtysat e seksit dhe rrit rreziqet e sëmundjes së rëndë.

Shkencëtarët në Turqi zbuluan se 51 për qind e burrave që dolën pozitivë për sëmundjen në spitale zhvilluan hipogonadizëm, i cili është një gjendje ku trupat nuk prodhojnë testosteron të mjaftueshëm. Mesatarisht, nivelet u zbrazën me 30 për qind pas infektimit në nivele kufitare jo të shëndetshme.

Studiuesit e Universitetit të Mersin pohuan se ekziston një korrelacion i drejtpërdrejtë midis niveleve më të ulëta të testosteronit dhe sëmundjes së rëndë. Ata mendojnë se sëmundja i bën burrat më të prekshëm ndaj simptomave më të hershme që prekin sistemin e tyre imunitar.

Studimi i fundit i botuar në ‘Aging Male’ studioi 232 burra me sëmundje vdekjeprurëse. Ata u ndanë në tre grupe, pacientë të kujdesit intensiv, ata që kërkonin kujdes standard spital dhe pacientë asimptomatikë.

Hipogonadizmi u gjet në 113 pacientë. Nivelet e rivendosjes së testit para-COVID-19 ishin në dispozicion për vetëm 24 pjesëmarrës. Por rezultatet treguan se pacientët dëshmuan një rënie në nivelet e tyre me një të tretën mesatarisht.

Studiuesit tani po u kërkojnë të gjithë burrave të shtruar në spital me sëmundjen që të testojnë nivelet e tyre të testosteronit.

Ndryshe, përhapja vdekjeprurëse e virusit ka krijuar një trazim të madh në të gjithë botën duke infektuar më shumë se 33.3 milionë njerëz dhe mbi një milion njerëz kanë humbur jetën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat