A dhemb seksi për herë të parë?

Seksi

A dhemb seksi për herë të parë?

Më: 16 maj 2021 Në ora: 14:12
Foto ilustrim

Ka pasur shumë dyshime dhe shumë mite rreth hera e parë që një grua bën seks me një burrë. Nëse ju dhemb aq sa thotë, nëse ka gjak, nëse mund të mbeteni shtatzënë, etj. Të gjitha këto dyshime janë shumë të shpeshta tek një grua e papërvojë në seks si gjithë shumica e adoleshentëve.

Prandaj, sot ju kam sjellë këtë artikull për t'ju treguar në lidhje me këtë pasiguri që kanë të gjitha vajzat adoleshente, kështu që dikur mitet janë vetëm histori dhe mund të shijohen me qetësi të plotë herën e parë që bëni seks.

Herën e parë me një djalë, për shumicën e grave, duhet të jetë super romantike dhe e veçantë, për ta kujtuar atë gjatë gjithë jetës së tij. E vërteta është se seksi për herë të parë personi duhet të jetë i qetë dhe i relaksuar dhe shijojeni momentin që të mos kaloni keq.

Ka shumë besime dhe mite që nëse të dhemb apo jo dhe se nëse je e virgjër duhet të lësh gjak. Por kjo nuk është aspak e vërtetë, pasi gjakderdhja më parë shihej si a shenjë e ndershmërisë, ku gruaja është prekur, parë dhe depërtuar nga burri i saj dhe, për këtë arsye, ishte e denjë për të.

Por kjo është vetëm një mashtrim tjetër i burrave për t'u ndjerë qenie superiore ndaj grave. Pa dyshim, një tjetër provë machismo.

Sidoqoftë, duhet thënë se në shumicën e rasteve herën e parë nëse ka pak dhimbje, por është e natyrshme dhe nuk është një dhimbje e fortë ose e ekzagjeruar. Duke mos pasur kurrë një depërtim, edhe kur gruaja ka masturuar më parë, vagjina është një vrimë shumë e vogël, ku duhet të hyjë penisi i ngritur i burrit, i cili edhe pse është i vogël, mund të bëhet i dhimbshëm.

Sidoqoftë, nuk është një dhimbje e fortë, por një dhimbje e vogël ose a ngushtësi në vaginëndonjëherë duke shkaktuar disa pickime. Kur bëni seks për herë të parë, duhet të jeni të relaksuar dhe të qetë dhe të mos mendoni asgjë më shumë se kënaqësinë që i dhuroni njëri-tjetrit. Në këtë mënyrë vagina nuk do të kontraktohet dhe depërtimi është më i butë dhe më pak i dhimbshëm.

Gjithashtu, është e këshillueshme që njeriu stimulon mjaftueshëm para depërtimit gruaja në mënyrë që ajo të lubrifikojë shumë vagjinën e saj dhe kështu kur depërton nuk lëndon as ajo. Përveç kësaj, burri duhet të kryejë depërtimin butësisht dhe ngadalë, pasi nëse e bën atë papritmas, ai mund të rrjedh gjak, por sepse ka pasur një lot brenda vaginës.

El himen Beenshtë konsideruar një shenjë e virgjërisë, megjithëse është thënë gjithashtu se është aq e brishtë sa ngasja e biçikletës e thyen lehtë. Himeni nuk është një pllakë që çahet me një goditje të thjeshtë, por një membranë që është midis kufirit të bashkimit të vaginës me vulvën. Prandaj, nëse ka masturbim, himeni mund të shqyhet dhe të mos rrjedhë gjak për atë arsye.

Me pak fjalë, që mitet janë vetëm mite dhe që të shijosh seksin herën e parë me djalin tënd duhet të jesh i qetë dhe të shijosh momentin dhe kënaqësinë e seksit. Në këtë mënyrë nuk do të dëmtojë ose do të ndjeni vetëm një shtrëngim të vogël në vaginë, pa gjakderdhje. E rëndësishme për gjithçka nuk është se dhemb por kjo mbrojeni para së gjithash me prezervativë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat