A duhet të bëni seks kur jeni të infektuar me Covid-19?

Seksi

A duhet të bëni seks kur jeni të infektuar me Covid-19?

Më: 2 shtator 2021 Në ora: 10:23
Foto ilustrim

Gjatë pandemisë, shumë shtete u kanë kërkuar njerëzve të qendrojnë brenda dhe të shmangin takimet për të kufizuar përhapjen e virusit.

Por çfarë duhet të dini për seksin dhe COVID-19 gjatë kësaj kohe?

Nëse jetoni në të njëjtën shtëpi me partnerin dhe të dy nuk keni simptoma, atëherë mund të vazhdoni të bëni seks (më pëlqim).

Sidoqoftë, nëse ju ose partneri juaj keni ndonjë simptomë të COVID-19, ethe, kollë të thatë, lodhje ose humbje të shijes ose erës, do t’ju duhet të mbani distancë nga njëri-tjetri për 14 ditë për të shmangur transmetimin e virusit. Gjatë kësaj kohe, ju duhet të shmangni seksin ose çdo lloj intimiteti fizik, siç është puthja dhe përqafimi.

Seks pa kontakt fizik

Të masturbohesh nuk ka rrezik për COVID-19 dhe është një nga mënyrat më të mira për të vazhduar të shijosh seksin gjatë pandemisë. Ju gjithashtu mund të eksploroni mënyra të tjera për të bërë seks me një partner pa u takuar personalisht, si seksi me telefon.

Nëse vendosni të hyni në internet, jini të vetëdijshëm për atë që po ndani dhe me kë po e ndani atë. Mos harroni të bëni vetëm atë që ju duket e drejtë.

Gjatë pandemisë, disa vende po u kërkojnë njerëzve të mos lidhen ose të bëjnë seks me njerëz me të cilët nuk jetojnë për të kufizuar përhapjen e virusit. Sigurohuni që të qëndroni të azhurnuar me udhëzimet në zonën tuaj.

Nëse vendosni të bëni seks me dikë me të cilin nuk jetoni, ka disa gjëra që mund të bëni për të ulur rrezikun e infektimit ose transmetimit të COVID-19.

Shmangni puthjen ose shkëmbimin e pështymës me këdo që nuk jetoni.

Merrni parasysh mbajtjen e maskave të fytyrës gjatë kryerjes së marrëdhënieve seksuale për të ulur mundësinë e kalimit të COVID-19 tek partneri juaj.

Bëni një dush dhe lani duart dhe trupin tërësisht me sapun dhe ujë para dhe pas seksit.

Nëse përdorni lodra seksi, lani ato tërësisht me sapun dhe ujë dhe mos i ndani ato.

Shmangni kryerjen e marrëdhënieve seksuale ose intimitet me partnerin tuaj nëse ata nuk ndihen mirë, ose mendojnë se mund të kenë COVID-19, shkruan Avert.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat