"Thjesht nuk funksionon me orgazmën!"/21 vjeçarja ankohet tek “Doktor Seksi”

Seksi

"Thjesht nuk funksionon me orgazmën!"/21 vjeçarja ankohet tek “Doktor Seksi”

Nga: B.S. Më: 17 shtator 2021 Në ora: 22:35
Foto ilustrim

Lina është e pasigurt dhe beson se përvojat e kaluara seksuale i vënë një tendosje intimitetit me të dashurin e saj të ri, shkruan 20min.ch në rubrikën “Doktor seks”, transmeton “Bota sot”. Si mund ta qetësojë ajo kokën?

Pyetje nga Lina (21 vjeç) drejtuar Doktor Seks-it

Unë jam në lidhje me një njeri më të vjetër për katër muaj. Ne kishim seks tepër sensual disa herë. Sidoqoftë, unë kurrë nuk e kam arritur kulmin në këtë proces. Por mendoj se këtë problem e kam nga e kaluara.

Në dy marrëdhëniet e mia të mëparshme, thjesht u ndjeva e përdorur seksualisht - brenda dhe jashtë. Prandaj unë e njoh seksin vetëm si një ushtrim dhe ndihem si objekt i epshit të një burri.

Kam folur me të dashurin tim për këtë disa herë, por thjesht nuk mund të gjej një zgjidhje. Unë mendoj se do të ishte mirë nëse mund ta kthjelloj kokën. Fatkeqësisht, as nuk di si ta bëj. A keni ndonjë këshillë?

Përgjigje nga Doctor Sex

E dashur Lina!

Për shumë njerëz, e tashmja është riprodhimi i asaj që ata kanë mësuar përmes përvojës dhe pak a shumë e ruajtur me vetëdije. Për ta, çfarë mendojnë, si veprojnë dhe në cilat vlera dhe koncepte orientohen, përcaktohen pothuajse ekskluzivisht nga e kaluara.

Ky fakt duhet të merret parasysh kur kërkoni një zgjidhje për problemin tuaj. Kjo tregon se të menduarit tuaj dhe besimet tuaja vetëm mund të jenë arsyeja pse vazhdoni të ktheheni në të njëjtin lak.

Si mund të dilni prej saj?

Është e rëndësishme të njihni motivimin themelor pas ideve dhe koncepteve që po bëni për veten tuaj: Ju përpiqeni të arrini lumturinë dhe shmangni çdo disavantazh dhe vuajtje që lindin prej tyre.

Në nivelin e veprimit, kjo rezulton në një tendencë që quhet "shtytje dhe tërheqje": Ka të bëjë gjithmonë me optimizimin e jetës-largimin e të ashtuquajturës "të keqe" dhe në vend të kësaj tërheqjen e të ashtuquajturës "të mirë" në jetë.

Me sa duket jeni të bindur se përvojat nga lidhjet tuaja të mëparshme janë arsyeja e mungesës së orgazmës. Dhe nga kjo arrin në përfundimin se së pari duhet të distancohesh mendërisht nga ajo dhe të çlirohesh në mënyrë që më pas të funksionojë. Por me këtë ju jeni ulur pikërisht në kurthin e mendimit të përshkruar.

Edhe nëse ju duket e vështirë: Harrojeni të kaluarën dhe lidhjet që duket se lindin prej saj me të tashmen tuaj. Dhe harroni konceptet tuaja të propozuara të zgjidhjes. Thjesht lërini të gjitha mendimet dhe emocionet të lëvizin si retë në qiell.

Kthehuni tek i dashuri juaj, marrëdhënia juaj fillestare dhe seksualiteti që po evoluon. Eksploroni njëri -tjetrin, me lojë dhe pa rezerva - trupat tuaj dhe reagimet e tyre seksuale, epshin tuaj dhe ju si qenie.

Gjeni së bashku se cilat prekje ju pëlqejnë. Por gjithashtu zbuloni vetë se cilat stimuj ju zgjojnë dhe cilat stimulime ju sjellin në orgazëm. Flisni me mikun tuaj për këtë më vonë. Tregojini atij se çfarë mund të bëjë ai për t’ju ​​ndihmuar të arrini kulmin.

Për këtë ju nuk keni nevojë për asgjë tjetër përveç vetes dhe të tashmes. Gjithë të mirat!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat