Revolucioni i trajtimit: Fashat elektrike përshpejtojnë shërimin e plagëve - Bota Sot
Revolucioni i trajtimit: Fashat elektrike përshpejtojnë shërimin e plagëve

Shëndetësia

Revolucioni i trajtimit: Fashat elektrike përshpejtojnë shërimin e plagëve

Më: 23 dhjetor 2018 Në ora: 18:01
Foto

Shkencëtarët kanë ditur për një kohë të gjatë se energjia elektrike përshpejton shërimin e plagëve sipërfaqësore, por burimet e energjisë së pacientëve deri tani janë mbajtur zakonisht për pajisjet e elektroterapisë.

Kjo mund të ndryshojë në të ardhmen e afërt, kështu që elektroterapia mund të bëhet po aq e thjeshtë sa përdorimi tradicional i fashës, transmeton KosovaPress. Një ekip shkencëtarësh nga Amerika dhe Kina krijoi fashat elektrike që janë të lehta për t’u bartur. 

Ato kanë elektroda të vogla që mundësohen nga nanogjenika, të cilat aktivizohen nga lëvizjet e trupit. 

Shkencëtarët kanë vërejtur se një impuls elektrik i formuar në këtë mënyrë përshpejton shërimin e plagëve duke stimuluar aktivitetin e qelizave dhe duke prodhuar substanca biokimike shtesë që janë gjithashtu përgjegjëse për përshpejtimin e procesit të shërimit.      

Testet në kushte laboratorike treguan rezultate të jashtëzakonshme. Plagët që me anë të metodave tradicionale të trajtimit duhej të shëronin dy javë, me fasha elektrike do të shëroheshin në vetëm tre ditë.

Pas përfundimit të testimit në lëkurën e derrit, shkencëtarët planifikojnë të testojnë njerëzit. 

Krijuesit e fashave të reja premtojnë se ato nuk do të kushtojnë më shtrenjtë se ato tradicionale, pasi procesi i prodhimit nuk është i shtrenjtë dhe koha e rikuperimit në spital do të jetë shumë më e shkurtër se sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...