Kjo shenjë në syrin tuaj tregon për rrezikun nga kjo sëmundje - Bota Sot
Kjo shenjë në syrin tuaj tregon për rrezikun nga kjo sëmundje

Shëndetësia

Kjo shenjë në syrin tuaj tregon për rrezikun nga kjo sëmundje

Më: 8 janar 2019 Në ora: 18:31
Ilustrim

Simptomat e syrit shpesh mund të neglizhohen, veçanërisht kur një kusht rrjedh nga një pjesë e ndryshme e trupit.

Një shenjë për të qenë e kujdesshme është se sytë kanë një ngjyrë të caktuar – dhe nëse paraqitet ngjyra e verdhë atëherë kjo tregon për praninë se sëmundjes së mëlçisë.

Shëndeti i syrit mbahet më mirë duke bërë teste të rregullta. Po ashtu, një test i syrit mund të zbulojë problemet shëndetësore para se të mund të bëheni të vetëdijshëm për ndonjë simptomë.

Një shenjë për të qenë e kujdesshme është nëse të bardhët e syve tuaj marrin ngjyrën e verdhë - kjo mund të tregojë sëmundjen e mëlçisë.

Sëmundja e mëlçisë mund të shkaktojë një gjendje e quajtur verdhëza, e cila shkakton të bardhët e syve, si dhe lëkurën, të marrin ngjyrën e verdhë.

Kjo gjendje krijohet si rezultat i ndërtimit në trupin tuaj të një substance të verdhë të quajtur bilirubinë.

Por sëmundja e mëlçisë nuk është shkaku i vetëm i kësaj, sipas NHS. Gjithashtu mund të fajësohen gurët, pankreasi, hepatiti.

Një shkak tjetër i verdhëzës mund të jetë kanceri i pankreasit në një fazë të hershme.

Nëse lëkura juaj dhe të bardhët e syve tuaj duken të verdhë, ju duhet të shihni menjëherë një mjek të përgjithshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...