Kjo shenjë në syrin tuaj tregon për rrezikun nga kjo sëmundje

Shëndetësia

Kjo shenjë në syrin tuaj tregon për rrezikun nga kjo sëmundje

Më: 8 janar 2019 Në ora: 18:31
Ilustrim

Simptomat e syrit shpesh mund të neglizhohen, veçanërisht kur një kusht rrjedh nga një pjesë e ndryshme e trupit.

Një shenjë për të qenë e kujdesshme është se sytë kanë një ngjyrë të caktuar – dhe nëse paraqitet ngjyra e verdhë atëherë kjo tregon për praninë se sëmundjes së mëlçisë.

Shëndeti i syrit mbahet më mirë duke bërë teste të rregullta. Po ashtu, një test i syrit mund të zbulojë problemet shëndetësore para se të mund të bëheni të vetëdijshëm për ndonjë simptomë.

Një shenjë për të qenë e kujdesshme është nëse të bardhët e syve tuaj marrin ngjyrën e verdhë - kjo mund të tregojë sëmundjen e mëlçisë.

Sëmundja e mëlçisë mund të shkaktojë një gjendje e quajtur verdhëza, e cila shkakton të bardhët e syve, si dhe lëkurën, të marrin ngjyrën e verdhë.

Kjo gjendje krijohet si rezultat i ndërtimit në trupin tuaj të një substance të verdhë të quajtur bilirubinë.

Por sëmundja e mëlçisë nuk është shkaku i vetëm i kësaj, sipas NHS. Gjithashtu mund të fajësohen gurët, pankreasi, hepatiti.

Një shkak tjetër i verdhëzës mund të jetë kanceri i pankreasit në një fazë të hershme.

Nëse lëkura juaj dhe të bardhët e syve tuaj duken të verdhë, ju duhet të shihni menjëherë një mjek të përgjithshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat