Nëse nuk flini sa duhet rrezikoheni nga kjo sëmundje

Shëndetësia

Nëse nuk flini sa duhet rrezikoheni nga kjo sëmundje

Më: 15 janar 2019 Në ora: 19:38
Ilustrim

Nëse flini më pak se gjashtë orë mund të rrezikoni nga sulmi në zemër ose goditje në tru, paralajmëron një studim i ri.

Hulumtuesit thonë se një gjumë më pak se gjashtë orë rriti rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare deri në 35 për qind krahasuar me ata që flinin në mes të shtatë dhe tetë orë.

Mungesa e gjumit shton rrezikun e arteriosklerozës, e cila është një ngritje e pllakës në arteriet e trupit që i shkakton ato të ngushtohen dhe të ngurtësohen.

Ekipi, i udhëhequr nga Qendra Kombëtare spanjolle për Kërkime Kardiovaskulare (CNIC) në Madrid, thotë se gjetjet tregojnë se ndryshimet e orarit të gjumit mund të jenë më të shpejta dhe më të lira sesa trajtimi i sëmundjeve të zemrës me  ilaçe të caktuara.

Rreth 4 mijë punonjës të bankave në Spanjë ishin pjesë e studimit të botuar në revistën American College of Cardiology.

Pjesëmarrësit ishin mesatarisht 46-vjeç pa asnjë histori të njohur të sëmundjeve të zemrës nga studimi i CNS-Santander PESA, i cili shikon se si përparon sëmundja kardiovaskulare. Për të matur gjumin, ata mbanin një aktigraf - një pajisje e cila  vazhdimisht mat lëvizjen dhe ekspozimin e dritës gjatë shtatë ditëve.

Studiuesit i ndanë pjesëmarrësit në katër grupe: më pak se gjashtë orë gjumë, gjashtë deri në shtatë orë gjumë, shtatë deri në tetë orë gjumë dhe tetë orë ose më shumë gjumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat