Çfarë ndodh nëse keni tepër acid në trup - Bota Sot
Çfarë ndodh nëse keni tepër acid në trup

Shëndetësia

Çfarë ndodh nëse keni tepër acid në trup

Më: 6 shkurt 2019 Në ora: 13:16
Ilustrim

Në mënyrë që trupi të thithë dhe të shfrytëzojë lëndët ushqyese, sistemi i tretjes duhet të shkatërrojë mirë ushqimin.

Zakonet e pashëndetshme në ushqim, siç janë marrja e tepërt e ushqimeve, të cilat sistemi i tretjes nuk mund t’i përballojë, shkaktojnë probleme të tretjes dhe  ndikojnë negativisht në raportin alkalik dhe acid në trup.

Nëse vlera e pH është më pak se 7, kjo do të thotë se trupi ka shumë acid. Acidoza e tepërt shkaktohet jo vetëm nga ushqimet që hamë, por edhe mënyra se si i hamë. Dieta moderne perëndimore nënkupton se shumica prej nesh hamë llojin e gabuar të ushqimit dhe marrim pije të gabuara. Një dietë e tillë thjesht e paralizon trupin.

Përveç kësaj, faktorë të tjerë, si stresi, gjumi i pamjaftueshëm, ndotja dhe stërvitja e tepruar, luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen e sekretimit të acidit laktik. Gjithashtu, rritja e aciditetit gjithashtu ndikohet shumë nga jetëgjatësia. Simptoma e përditshme që tregojnë se trupi juaj është shumë i thartë:

1. Kapsllëku dhe fryrja

Edhe njëra dhe tjetra mund të jenë të shkaktohen nga ngërmua e shpejtë, sasia e madhe e ushqimit ose vaktet me tepër kripë.

2. Mungesa e energjisë dhe përqendrimit

Meqenëse acidi redukton sasinë e oksigjenit në gjak, ju ndiheni të lodhur, pasi sistemit të trurit dhe trupit i mungon ky element jetik.

3. Probleme me peshë

Pesha tepër e madhe e trupit tregon se ushqimi juaj nuk është në pajtim me aftësitë e trupit për ta përpunuar ushqimin që i jepni.

4. Teni i keq dhe i thatë, lëkurë pa shkëlqim

Acidi i tepërt reflekton edhe përmes lëkurës dhe shkakton dëmtimin dhe inflamacionin e saj.

5. Kariesi dhe aroma e pakëndshme

Ata mund të lidhen drejtpërdrejt me një dietë jashtëzakonisht acidike, pasi që atëherë bakteret shumëfishohen më shpejt se ushqimi alkalik.

6. Teshtimat dhe ftohjet e shpeshta

Kur trupi nuk merr ushqimin e duhur dhe kur flora e stomakut ndryshon, kjo është si rezultat i sistemit të dobët mbrojtës.

7. Dhimbje në muskuj dhe nyja

Inflamacioni mund të jetë një shenjë se mineralet alkaline në kockat dhe muskujt sekretohen për të neutralizuar aciditetin. Disa acide, të tilla si acid arahidonik në mish të kuq, gjithashtu aktivizojnë inflamacion. Nëse e keni njohur të gjithë ose shumicën e këtyre simptomave në trupin tuaj, është koha për alkalizimin e trupit tuaj!

5 parimet bazë të ushqyerjes alkaline:

1. Pini dy litra ujë çdo ditë.

2. Nëse keni etje gjatë vaktit, pini çaj nga perimet ose nga uji i filtruar.

3. Mos pini ose hani ushqim të papërpunuar, pasi është e vështirë të tretet në stomak. 4. Në vend të çajit të zi ose të kafesë, pini lëng, çaj bimor dhe supë. Çaji i zi dhe kafja janë acidike. 5. Mos u tundoheni kur jeni në kurën e pastrimit. Qëndroni të qetë dhe përqendrohuni në qëllimin. Gëzoni procesin e pastrimit të trupit dhe shpirtit!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...