Arrat ulin rrezikun nga sëmundjet e zemrës për diabetikët

Shëndetësia

Arrat ulin rrezikun nga sëmundjet e zemrës për diabetikët

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 19:38
Ilustrim

Njerëzit me diabet që rregullisht hanë arra mund të jenë më pak të prirë për të zhvilluar sëmundjet e zemrës se ata që konsumojnë më pak arra, sugjeron një studim në SHBA.

Diabetikët që hëngrën të paktën 28 gramë arra në javë, kishin 17 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin sëmundje të zemrës sesa njerëzit me diabet, të cilët nuk konsumonin arra çdo javë.

Gjatë studimit, 3,336 njerëz u diagnostikuan me sëmundje kardiovaskulare. Kjo përfshinte 2,567 raste të sëmundjeve të zemrës dhe 789 sulme në tru. Një total prej 5,682 vetë vdiqën, duke përfshirë 1,663 vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare dhe 1,297 nga kanceri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat