A përcillet gripi i Qenit tek njeriu - Bota Sot
A përcillet gripi i Qenit tek njeriu

Shëndetësia

A përcillet gripi i Qenit tek njeriu

Më: 30 mars 2019 Në ora: 07:22
Ilustrim

Ndoshta keni dëgjuar për gripin e shpendëve, gripin e derrit dhe madje edhe gripin e devesë.

Por frika po rritet që mund të merrni gripin nga një kafshë tjetër – qeni juaj.

Një studim ka gjetur se llojet e gripit që përhapen midis kafshëve mund të jenë në gjendje të ndryshojnë dhe të kalojnë nga qentë apo macet tek njerëzit.

Dhe për shkak se forca e sëmundjes është ndryshe nga të tjerët, ajo potencialisht mund të përhapet shpejt dhe pa kontroll në mesin e njerëzve, shkencëtarët kanë potencuar.

Hulumtuesit kanë paralajmëruar se njerëzit duhet të mbajnë kujdesen më shumë ndaj qenve dhe gjitarëve të tjerë, me frikën se situata të tilla mund të kthehen në pandemi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...