Infeksioni urinal: Kur kthehet problemi - Bota Sot
Infeksioni urinal: Kur kthehet problemi

Shëndetësia

Infeksioni urinal: Kur kthehet problemi

Më: 2 prill 2019 Në ora: 21:18
Ilustrim

Bakteret e përhershme janë një infeksion i përsëritur i shkaktuar nga i njëjti burim. Rëndësia e këtij infeksioni është se kulturat urinare janë sterile pas terapisë antibiotike, kështu që pas një kohe të caktuar, i njëjti agjent është i izoluar.

Ri-infektimi bakterial apo infeksioni i përsëritur, është nxitur nga një agjent i ri pas një kohe të caktuar pa inflamacion dhe kulturë të konfirmuar urinare sterile.

Kjo formë e inflamacionit zakonisht ndodh te gratë. Infeksionet e thjeshta urinare nënkuptojnë infeksion në pacientët me trakt funksionalisht normal urinar. Kjo kategori përfshin numrin më të madh të cistiteve të izoluara ose të përsëritura bakteriale dhe zakonisht shoqërohet me një spektër të ngushtë të patogjenëve infektivë që mund të shërohen me sukses përmes kurës së shkurtër orale  me antimikrobikë.

Infeksionet komplekse të urinës shfaqen si infeksion i pazgjidhur i këmbënguljes bakteriale ose si ri-infeksion bakterial.

Në sfond, gjenden anomalitë anatomike dhe funksionale të traktit urinar, përdorimi i barnave imunosupresive, diabeti, shtatzënia, infeksionet spitalore ose çrregullimet e ndryshme të traktit urinar.

Inflamacioni, përveç fshikëzës, zakonisht përfshin kirurgji dhe organe të tjera të tilla si veshka dhe prostata.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...