Marramendje dhe dhimbje koke, mund të jenë disa nga shenjat e mungesës së magnezit - Bota Sot
Marramendje dhe dhimbje koke, mund të jenë disa nga shenjat e mungesës së magnezit

Shëndetësia

Marramendje dhe dhimbje koke, mund të jenë disa nga shenjat e mungesës së magnezit

Më: 6 prill 2019 Në ora: 11:09
Ilustrim

Trupi ynë ka nevojë për shumë substanca për të qenë në gjendje të ndihet mirë dhe në mënyrë që të gjitha organet e brendshme të mund të funksionojnë siç duhet. Për shembull, magnezi është një element themelor. Ne po flasim për një mineral që mbron mirëqenien e 300 enzimeve të ndryshme. Këtu janë efektet që ka tek ne:

Furnizon trupin me energji

Në fakt, stimulon prodhimin e trifosfat adenozin (APT), një molekulë e gjetur në qeliza që furnizon trupin me energji,

Forcimi i kockave

Kontributi i tij është thelbësor për të pasur një grup të shëndetshëm dhe të fuqishëm të dhëmbëve dhe për shëndetin e mirë të sistemit skeletik.

Ndihmon funksionet muskulare

Nëse nuk e marrim, muskujt do të dobësoheshin, me kaq shumë probleme për shëndetin tonë, një mbi të gjithë, zemra.

Mmbron arteriet

I bën të gjitha enët e gjakut të forta, duke i penguar ato që të dobësohen.

Pastron organizmin

Pastron trupin e toksinave duke stimuluar prodhimin e glutationit, i cili lufton stresin oksidativ të qelizave.

Parandalon kancerin

Ai mbron mitokondrimet e pranishme në qeliza dhe prandaj parandalon përhapjen e qelizave tumorale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat