Alarmante: Deri në 2025 çdo i dyti fëmijë me autizëm - Bota Sot
Alarmante: Deri në 2025 çdo i dyti fëmijë me autizëm

Shëndetësia

Alarmante: Deri në 2025 çdo i dyti fëmijë me autizëm

Më: 7 prill 2019 Në ora: 19:25
Foto ilustruese

Përbërësi kryesor aktiv i Roundup® herbicid e Monsanto, glyphosate, u zhvillua fillimisht si një agjent pastrimi industrial për metale të rënda dhe substancave të tjera për tubat e bllokuar. Kur u zbulua se glyphosate mund të vrasë mikrobet, ai u transformua në atë që përfundimisht do të bëhej një nga vrasësit më të përdorur zakonisht në bujqësinë konvencionale.

Por hulumtimi i Senef, së bashku me të dhënat e publikuara nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) zbulon, në kundërshtim me pretendimet e Monsanto se glyphosate është i “sigurt” për njerëzit, se përdorimi i kësaj kimikalie janë të lidhura direkt me normat në rritje të autizmit gjatë dekadave të fundit.

Të dhënat e CDC për 2014 tregojnë se një nga 68 fëmijë në SHBA i takon spektrit të autizmit – krahasuar me rreth 1 në 2.000 fëmijë në vitet 1980. Interesante, autizmi nuk ishte as në radarë derisa glyphosate hyri në skenë, pasi shkalla e kësaj sëmundjeje u rrit ndjeshëm me rritjen e përdorimit të kësaj kimikalie në bujqësinë kimike.

Përveç autizmit, glyphosate është gjithashtu i lidhur me një numër të kushteve të tjera shëndetësore, duke përfshirë mungesën e vëmendjes dhe hiperaktivitetin (ADHD), alergji ushqimore, astma, sindroma e zorrëve, sëmundja e zorrëve inflamatore, Alzheimer, demenca, sëmundje të zemrës dhe kanceri – një fenomen i përshkruar nga Senef si “shkatërrues”.

Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë konkludoi disa vjet më parë se glyphosate “ka gjasa të jetë kancerogjene” te njerëzit, por ajo vazhdon të përdoret për spërkatjen e misrit, panxharit, kikirikëve dhe bishtajoreve.

Kjo është arsyeja pse Senef thekson rëndësinë e detoksifikimit nga glyphosate, të cilën ajo thotë se do të ndihmojë në heqjen e kësaj “toksine gjumi” nga trupi për të minimizuar dëmet.

Ndërsa glyphosate nuk është plotësisht e ndaluar në bujqësi, nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur plotësisht atë, veçanërisht për shkak se ajo përfundon në pothuajse të gjitha llojet e ushqimit që nuk janë certifikuar si organike ose që janë rritur pa spërkatje kimike.

Kur glyphosate hyn në trup, ai parandalon qelizat e kuqe të gjakut nga mbajtja e niveleve të shëndetshme të vitaminës C, e cila jo vetëm që është e rëndësishme për imunitetin, por edhe për enët e gjakut dhe shëndetin e zemrës. Glyphosate mund të çojë më tej në sëmundjen e mëlçisë yndyrore, pasi dëmton metabolizmin.

Senef rekomandon që konsumimi i ushqimeve të detit dhe vezëve organike është gjithashtu i rëndësishëm, siç është konsumimi i shumë ushqimeve probiotike, si kos, kefir, perime të pasura me sulfur, siç janë lakra, brokoli dhe karfioli.

Duke marrë suplemente që përmbajnë squfur, gjithashtu do të kontribuojë në plotësimin e mineraleve që humbasin në trup si rezultat i ekspozimit ndaj glyphosate.

Sigurohuni që të përdorni shumë perime të gjelbra,  bimë medicinale dhe erëza, duke përfshirë hudhra, majdanoz, qepë, të cilët janë agjentë të fuqishëm dhe detoksifikues natyrorë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...