Dhimbja për humbjen e të dashurve rritë gjasat për sëmundje të zemrës

Shëndetësia

Dhimbja për humbjen e të dashurve rritë gjasat për sëmundje të zemrës

Më: 11 prill 2019 Në ora: 16:36
Ilustrim

Stresi i humbjes së një personi të dashur mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sugjeron një hulumtim i ri.

Njerëzit që vuajnë nga çrregullime të lidhura me stresin, të tilla si PTSD, janë 64 për qind më shumë në rrezik të dëmtimit të zemrës brenda vitit të parë të një ngjarje traumatike.

Hulumtuesit studiuan pacientët me çrregullime të lidhura me stresin – gjendje psikiatrike të shkaktuara nga një ngjarje e stresuar e jetës.

Ngjarje të tilla mund të përfshijnë dhimbjen për humbjen e një të dashuri, diagnostifikimi me një sëmundje vdekjeprurëse, fatkeqësitë natyrore ose duke sulmet me dhunë.

Studimet e kaluara që kishin hulumtuar lidhjen midis stresit dhe sëmundjeve të zemrës janë përqendruar kryesisht tek veteranët e luftës me PTSD.

Por studiuesit në Universitetin e Islandës dhe Instituti Karolinska, Suedi, analizuar gjasat që një ngjarje e vështirë e jetës të ndikojë tek publiku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat