Truri riaktivizohet katër orë pas vdekjes, shkencëtarët: Eksperimenti ia doli - Bota Sot
Truri riaktivizohet katër orë pas vdekjes, shkencëtarët: Eksperimenti ia doli

Shëndetësia

Truri riaktivizohet katër orë pas vdekjes, shkencëtarët: Eksperimenti ia doli

Më: 19 prill 2019 Në ora: 12:17
Ilustrim

Nuk kishte shenja jete prej katër orësh, por shkencëtarët arritën që të aktivizojnë qelizat e trurit të një derri të ngordhur.

Një zbulim i bujshëm gjatë një eksperimenti të shkencëtarëve amerikanë Victor Frankenstein dhe Mary Shelley, lidhur me mundësinë e funksionimit të trurit edhe pas vdekjes.

Rezultatet e studimit të Yale University, u publikuan në revistën shkencore ‘Nature’,

Truri i derrit të ngordhur u izolua me një substancë kimike, ku u vu re se shumë funksione të tij vijonin edhe për disa minuta pas ngordhjes.

Më tej nëpërmjet stimulimeve prej mjekëve, truri u riaktivizua katër orë pas ngordhjes.

Sipas studiuesve eksperimenti ia arriti qëllimit, ndonëse tashmë synohet që të shtrihet tek truri i njeriut, për të parë se çfarë ndodh pas vdekjes. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...