Simptomat që na bëjnë të kuptojmë nëse kemi probleme me veshkat

Shëndetësia

Simptomat që na bëjnë të kuptojmë nëse kemi probleme me veshkat

Më: 10 maj 2019 Në ora: 13:08
Ilustrim

Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme dhe në të njëjtën kohë më delikate të trupit tonë. Në rast të problemeve, kushtojini vëmendje këtyre simptomave.

Shpesh funksionimi i tyre i pasaktë mund të jetë një shenjë e qartë se diçka është e gabuar. Për t’i mbajtur ato gjithmonë efikase, duhet të pini shumë, të paktën dy litra ujë në ditë.

Këtu janë disa simptoma të veçanta.

Për shembull ënjtje: kjo ndodh kur veshkat dështojnë për ndonjë arsye për të dëbuar lëngjet e tepërta, siç duhet të jetë. Pastaj gjymtyrët e trupit duhet t’i nënshtrohen ënjtjes, si duart dhe këmbët. Por edhe fytyra.

Pastaj gjithashtu mund të ndikoheni edhe nga urinimi i shpeshtw, kjo për shkak tw një dështimi të mundshëm të veshkave.

Kruarjet vazhdimisht dhe skuqjet vijnë nga pamundësia për të pastruar gjakun nga substancat e mbeturinave.

Pastaj lind lodhja, sepse këto organe nuk prodhojnë EPO të mjaftueshme – eritropoietin – i cili është përgjegjës për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut që kanë për detyrë transportimin e oksigjenit. Pasja e më pak se zakonisht çon në ndjenjën e lodhjes më të lehtë. Kjo është gjithashtu për shkak të gulçimit.

Më në fund ka edhe vështirësi në përqendrim dhe ndjenjë të humbjes fizike dhe marramendje dhe ndryshimin e shijes. Edhe për një humbje të oreksit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat