Kafeja nuk është e dëmshme nëse nuk pini mbi 6 filxhanë në ditë - Bota Sot
Kafeja nuk është e dëmshme nëse nuk pini mbi 6 filxhanë në ditë

Shëndetësia

Kafeja nuk është e dëmshme nëse nuk pini mbi 6 filxhanë në ditë

Më: 13 maj 2019 Në ora: 18:33
Ilustrim

Për të gjithë ata që pinë gjashtë filxhanë kafe në ditë, hulumtimet e reja sugjerojnë se kjo nuk është një ide e mirë.

Një studim i Universitetit të Australisë së Jugut zbuloi se pirja e më shumë se gjashtë gota në ditë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 22 për qind.

Studimi, bazuar në të dhënat e UK Biobank të 347.077 pjesëmarrësve të moshës ndërmjet 37 dhe 73- vjeç, ishte një përpjekje për të kuptuar nëse disa prej nesh janë më elastik ndaj efekteve të kafesë se sa të tjerët, transmeton KosovaPress.

Hulumtuesit u përqendruan në gjenin metabolizues të kafeinës CYP1A2, që besohet të ndihmojë procesin e përpunimit të kafeinës.

Ata identifikuan cilat zakone të konsumit të kafesë rritin ose ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Duke pasur parasysh se disa prej nesh tejkalojnë tre ose katër, gjetjet nuk duhet të jenë shkatërruese për konsumuesit e kafesë.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, kafeja ndihmon në lirimin e acideve yndyrore nga indet yndyrore, të cilat mund të përdoren për energji dhe stimulojnë sistemin nervor, por ndikimi i tij në veshkat mund të rrisë etjen.

"Në përgjithësi provat, të cilat janë vëzhguese, dhe jo nga gjykimet e rastësishme, duket se sugjerojnë se ajo ka një efekt mbrojtës neto", thonë mjekët britanikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...