Cilat sëmundje shkaktohen nga rrezatimi? - Bota Sot
Cilat sëmundje shkaktohen nga rrezatimi?

Shëndetësia

Cilat sëmundje shkaktohen nga rrezatimi?

Më: 21 maj 2019 Në ora: 17:54
Ilustrim

Ekspozimi i trupit të njeriut ndaj rrezatimit është i dëmshëm dhe destruktiv.

Sasia e rrezatimit që absorbohet nga trupi varet nga doza e rrezatimit dhe  kohëzgjatja e kohës së ekspozimit ndaj rrezatimit. Kjo përcakton nivelin dhe seriozitetin e sëmundjeve emergjente të pashmangshme të shkaktuara nga rrezatimi.

Edhe pse rrezatimi është serioz dhe fatal në trupin e njeriut, rrallëherë kjo shkakton vdekshmëri.

Dëshmia është tre rastet më të famshme të ekspozimit masiv ndaj rrezatimit të rrezatimit (Hiroshima, Nagasaki dhe Çernobil).

Gjatë këtyre ngjarjeve katastrofike, bomba atomike dhe aksidenti i një centrali atomik, shumë më tepër njerëz vdiqën më vonë nga efektet e rrezatimit sesa në kohën e ekspozimit.

Shenjat dhe simptomat fillestare të ekspozimit të rrezatimit serioz janë të përziera dhe të vjella, dhe në periudhën e mëvonshme zhvillohen simptoma më serioze siç janë dhimbja e kokës, marramendja, humbja e flokëve, ngadalësimi i shërimit të plagës, presioni i ulët i gjakut, diarreja dhe të ngjashme.

Kushdo që dyshon se ka qenë i ekspozuar ndaj rrezatimit më të madh dhe ka simptomat e mësipërme - duhet urgjentisht të kërkojë ndihmë mjekësore. Përveç ekspozimit të drejtpërdrejtë të listuar në rrezatim, ka edhe rrezatim indirekt ku burimi është tokë e rrezatuar.

Pasojat e ekspozimit të rrezatimit janë të shumëfishta dhe serioze, të tilla si leukemia dhe kanceri, dhe sëmundje mendore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...