Qershitë të mira për kurimin e disa sëmundjeve, veti të njëjtë si aspirina - Bota Sot
Qershitë të mira për kurimin e disa sëmundjeve, veti të njëjtë si aspirina

Shëndetësia

Qershitë të mira për kurimin e disa sëmundjeve, veti të njëjtë si aspirina

Më: 25 maj 2019 Në ora: 08:11
Ilustrim

Qershitë njihen si fruta me veti shumë të mira shëruese dhe këtë së fundmi e kanë vërtetuar edhe shkencëtarët.

Studimi i fundit ka treguar se qershitë ndikojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, shëndetit të kockave dhe qetësimit të dhimbjeve. Qershitë janë shumë të pasura me antioksidantë dhe me flavonoide.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të tyre besohet se ato mund të qetësojnë dhimbjen dhe vetëm një sasi e vogël e këtyre frutave ka efekt më të mirë se një aspirinë.

Për shkak të sasisë së lartë të borit, magnezit dhe kalciumit, qershitë janë forcues të mirë të kockave. Besohet se shumë shpejt mjekët do të fillojnë t’i rekomandojnë si ilaç në recetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...