Pse 90% e shqiptarëve vuajnë nga sëmundjet e gojës?! Ja si t’i parandaloni - Bota Sot
Pse 90% e shqiptarëve vuajnë nga sëmundjet e gojës?! Ja si t’i parandaloni

Shëndetësia

Pse 90% e shqiptarëve vuajnë nga sëmundjet e gojës?! Ja si t’i parandaloni

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 18:13

Kujdesi për dhëmbët nuk lidhet vetëm me larjen e tyre në mënyrë sistematike.

Të kesh një shëndet të mirë oral do të duhet të shkosh tek mjeku specialist ( dentisti) e ndërkohë edhe të kesh një kulturë shëndetësore të mirëmbajtjes së aparatit të gojës.

Sipas Shoqatës së Stomatologëve Shqiptarë, sëmundjet e gojës janë më të përhapurat dhe prekin rreth 90% të popullsisë. Ato kanë një impakt domethënës në shëndetin e përgjithshëm të çdo individi.

Por edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ngre shqetësimin se rreth 90 % e popullsisë së botës do të vuajnë të paktën një herë gjatë jetës së tyre nga një sëmundje e gojës, duke filluar nga kariesi dhe sëmundjet periodontale, të cilat çojnë në prishjen e dhëmbëve dhe kancerin e gojës. Në gjithë botën, 60-90% e fëmijëve të moshës shkollore vuajnë nga kariesi dentar.

Incidenca e kancerit oral shkon nga 1 deri në 10 raste për 100.000 njerëz në shumicën e vendeve. Rreziku për t’u prekur nga kanceri oral është 15 herë më i lartë kur kombinohen bashkë dy faktorët kryesorë të rrezikut, duhani dhe alkooli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...