OBSH: Shpërthimet e sëmundjeve vdekjeprurëse, "një normale e re" - Bota Sot
OBSH: Shpërthimet e sëmundjeve vdekjeprurëse, "një normale e re"

Shëndetësia

OBSH: Shpërthimet e sëmundjeve vdekjeprurëse, "një normale e re"

Më: 7 qershor 2019 Në ora: 10:01
Ilustrim

Bota po hyn në një fazë të re, ku shpërthimet e mëdha të sëmundjeve vdekjeprurëse, si Ebola, janë "një normale e re", paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Shpërthimet e mëparshme të Ebolës kanë prekur një numër relativisht të vogël njerëzish.

Por, Republika Demokratike e Kongos po përballet me shpërthimin e dytë më të madh, vetëm tre vjet pas shpërthimit më të madh në botë.

OBSH-ja tha se vendet dhe mekanizmat e tjerë duhet të përgatiten për shpërthime të epidemive të reja vdekjeprurëse.

Ebola është një virus që fillimisht shkakton ethe, dobësi, dhimbje të muskujve dhe dhimbje të fytit.

Pacientët e prekur mund të vdesin nga dehidrimi dhe dështimi i disa organeve.

Gjatë disa muajve të fundit ka pasur 2,025 raste të Ebolës dhe 1,357 vdekje nga virusi në Republikën Demokratike të Kongos.

Shpërthimi më i madh që ka ndodhur në Afrikën Perëndimore më 2014-2016, ka prekur 28,616 njerëz, kryesisht në Guinea, Liberi dhe Siera Leone.

Atëbotë janë raportuar 11,310 vdekje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...