Studimi/ Një vezë në ditë ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

Shëndetësia

Studimi/ Një vezë në ditë ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

Më: 24 qershor 2019 Në ora: 21:01
Vezë

Ngrënja e një veze në ditë mund të ulë rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare, thotë një studim i mbi 400,000 të rriturve në Kinë.

Ngrënësit e vezëve ishin 18% më pak të ekspozuar nga sëmundjet kardiovaskulare, të cilat manifestohen si sulme në zemër dhe goditje, krahasuar me të rriturit që shmangnin vezët, sipas hulumtimit të botuar të hënën në revistën Heart.

E quajtur zakonisht sëmundje të zemrës, sëmundjet kardiovaskulare përfshijnë sëmundjet e zemrës, aritmitë dhe problemet e valvulave të zemrës, përveç goditjeve dhe sulmeve. Rritja e presionit të gjakut dhe sheqeri i lartë në gjak kontribuon në rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, e cila shkaktohet nga dieta jo e shëndetshme, pasiviteti fizik, pirja e duhanit dhe përdorimi i dëmshëm i alkoolit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat