Shtoni këto tre përbërës në kafen tuaj dhe përballoni ditën plot energji

Shëndetësia

Shtoni këto tre përbërës në kafen tuaj dhe përballoni ditën plot energji

Më: 4 korrik 2019 Në ora: 13:22
Ilustrim

“Çfarë lodhje … Unë me të vërtetë kam nevojë për një kafe”. Sa herë keni filluar ditën duke menduar këtë fjali? Në të vërtetë, kjo "nevojë për energji" shkon përtej varësisë ose zakonit të thjeshtë, por kjo varet nga një përfitim i vërtetë që ka kafeina në trupin tuaj.

Sipas American Journal Clinical Nutrition, në fakt, kafeja ka efekt pozitiv të përshpejtimit të metabolizmit, duke na dhënë energji shtesë dhe djegien e yndyrës së tepërt.

Meqenëse konsumimi i tepruar mund të ketë efekte anësore, me dozën e duhur, një kafe në ditë me të vërtetë ka fuqinë për të dhënë një anë pozitive të ditës suaj. Por ka substanca të tjera që kanë edhe karakteristikat e duhura për të rritur këtë lloj efekti: flasim për mjaltë, kanellë dhe vaj kokosi.

Në fakt, mjalti ka sheqernat e nevojshme për të përshpejtuar konsumin e energjisë, ndërsa vaj kokosi ka acide yndyrore që lehtësojnë veprimin filtrues të mëlçisë, ndërsa kanella lejon që indet të ulen, duke vepruar si një anti-inflamator.

Pra, si t’i kombinoni ato së bashku për një eliksir tërësisht natyral energjik? Këtu është receta "e fshehtë": një lugë çaji kanelle, 175 ml vaj kokosi dhe, së fundi, 125 ml mjaltë. Bashkojini gjithçka në kafe dhe … BOOM! Gati për të përballur edhe me ditën më të mundimshme!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat