Me këtë vaj flokët, qerpikët dhe vetullat tuaja do të rriten më shpejt se asnjëherë tjetër - Bota Sot
Me këtë vaj flokët, qerpikët dhe vetullat tuaja do të rriten më shpejt se asnjëherë tjetër

Shëndetësia

Me këtë vaj flokët, qerpikët dhe vetullat tuaja do të rriten më shpejt se asnjëherë tjetër

Më: 7 korrik 2019 Në ora: 21:04
Foto

Të gjithë ne kalojmë shumë kohë në pjesën e përparme të pasqyrës gjatë rregullimit të flokëve. Kjo është për shkak të faktit se pamja e flokëve tona mund të bëjë një ndryshim të madh në imazh.

Megjithatë, një kujdes i duhur për flokët do ta bëjë atë të shkëlqyeshëm, të shëndetshëm dhe voluminoz. Vaji kastorit është vaji më i dobishëm për flokët, pasi është i lartë në vajrat yndyrore të Omega-9 që mbështesin shëndetin dhe rritjen e flokëve.

Për më tepër, ky vaj i shëndetshëm është i lartë në acidin ricinoleik, i cili ka veti të forta antifungale dhe antibakteriale, të cilat luftojnë bakteret dhe kërpudhat dhe kështu përshpejton rritjen e flokëve, vetullat dhe qerpikët.

Përveç kësaj, ky vaj është i shkëlqyeshëm në rastin e plagëve. Vaj kastorit nxit prodhimin e elastinit dhe kolagjenit, hidraton lëkurën dhe e bën atë të rrudhosur, të freskët, të butë dhe me shkëlqim.

Ne rekomandojmë trajtimin e mëposhtëm për flokët, vetullat dhe qerpikët:

përbërësit:

5 lugë vaj ulliri

5 lugë vaj vaj kokosit / vaj bajame

Udhëzime:

Për shkak të trashësisë së tij natyrore, vaji i kokosit duhet të përzihet me disa pika vaj bajame. Prandaj, përzieni vajrat dhe aplikoni përzierjen e tyre në kokë, ose në vetullat dhe qerpikët, nga rrënjë.

Ky trajtim duhet të bëhet para se të shkoni në shtrat. Lëreni përzierjen të veprojë deri në mëngjes dhe pastaj lajeni me ujë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...