Ja sa ujë duhet të pini në raport me peshën trupore - Bota Sot
Ja sa ujë duhet të pini në raport me peshën trupore

Shëndetësia

Ja sa ujë duhet të pini në raport me peshën trupore

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 21:53
Ilustrim

Njerëzit konsumojnë sasi të konsiderueshme uji gjatë verës, dhe kjo është e mirë për shëndetin.

Një person i rritur duhet të konsumojë mesatarisht dy litra ujë në ditë.

Nëse peshoni 52 kg dhe e pjesëtoni për 2, rezultati është 26 kg, që po të konvertohet në masa të barabarta është rreth 5 gota me ujë në ditë.

Raste të veçanta

Nëse praktikoni ndonjë sport ose aktivitet fizik intensiv, konsumoni 1 litër ujë më shumë

Nëse nuk konsumoni shumë fruta apo perime në dietën ditore konsumoni të paktën 2 lt ujë çdo ditë.

Hidratimi është thelbësor nëse vuani nga ndonjë sëmundje apo probleme me sistemin imunitar. Edhe në këtë rast konsumoni më shumë ujë se zakonisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...