Nuk është droga: Ky çrregullim serioz godet gjithnjë e më shumë të rinjtë - Bota Sot
Nuk është droga: Ky çrregullim serioz godet gjithnjë e më shumë të rinjtë

Shëndetësia

Nuk është droga: Ky çrregullim serioz godet gjithnjë e më shumë të rinjtë

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 21:45
Ilustrim

Depresioni është një problem serioz i shëndetit mendor që shkakton një ndjenjë të vazhdueshme trishtimi dhe humbjeje të interesit në aktivitete, dhe kohët e fundit gjithnjë e më shumë prek të rinjtë.

Ai ndikon në mënyrën se si mendon një adoleshent, çfarë ndjen dhe sillet, dhe mund të shkaktojë probleme emocionale, funksionale, fizike dhe shëndetësore. Megjithëse depresioni mund të ndodhë në çdo moshë, simptomat e të rinjve mund të ndryshojnë nga ato të të rriturve.

Çështje të tilla si presioni i bashkëmoshatarëve, pritjet akademike dhe ndryshimet në trup - mund të sjellin shumë ulje dhe ngritje për adoleshentët. Për disa të rinj këto nuk janë vetëm ndjenja të përkohshme, por edhe simptoma të depresionit.

Depresioni nuk është një dobësi ose diçka që mund të kapërcehet me vullnet. Ndonjëherë mund të ketë pasoja serioze dhe të kërkojë trajtim afatgjatë. Për shumicën e adoleshentëve, simptomat e depresionit janë lehtësuar nga mjekimi dhe terapia psikologjike.

Simptomat

Shenjat e depresionit te të rinjtë: Ndryshimet në sjellje që mund të shkaktojnë probleme të rëndësishme në shkollë ose shtëpi, në aktivitete sociale ose në fusha të tjera të jetës.     

Simptomat e depresionit mund të ndryshojnë dhe të jenë pak a shumë serioze.

Ndryshimet emocionale

Ndjenja e dhembjes, e cila mund të përfshijë të qarë për asnjë arsye Ndjenja e pashpresës

Nervozizëm ose ankth 

Zhgënjim apo zemërim, madje edhe për gjëra të vogla 

Humbja e interesit ose kënaqësia në aktivitetet normale 

Humbja e interesit ose konflikti me familjen dhe miqtë 

Vetëvlerësim i ulët 

Ndjenja e padobishme ose e fajit 

Fiksimi në dështimet e kaluara ose vetëkritikën e tepruar 

Ndjeshmëria ekstreme ndaj refuzimit ose dështimit 

Problemet në të menduarit, përqendrimin, vendimmarrjen dhe kujtesën 

Ndjenja se jeta dhe e ardhmja janë të errëta 

Mendime të shpeshta për vdekjen ose vetëvrasjen

Nëse simptomat e depresionit bëhen më të rënda, duhet të flisni me një mjek ose një profesionist të shëndetit mendor. Një mjek familje ose pediatër mund t'ju ndihmojnë në fillim për diagnozën ose këshilla se çfarë të bëni dhe për kujt t'i drejtoheni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...