6 ushtrime yoge që ju qetësojnë para se të flini - Bota Sot
6 ushtrime yoge që ju qetësojnë para se të flini

Shëndetësia

6 ushtrime yoge që ju qetësojnë para se të flini

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 06:05
Ilustrim

Yoga mund të jetë një mënyrë shumë e mirë për t’u kujdesur për trupin dhe për të pasur një shëndet të mirë, duke larguar energjitë negative të fituara gjatë ditës. Ajo ndikon në përmirësimin e shëndetit fizik dhe mendor, duke ju ndihmuar në largimin e stresit dhe çlodhjen e muskujve për të bërë një gjumë më të rehatshëm.

Sarah Ezrin, një profesore e ushtrimeve të yogs, ka këshilluar 8 poza yoge që mund të bëni çdo mbrëmje para se të flini. Kështu, çdo mbrëmje do të jeni më të relaksuar, do të keni më shumë energji fizike dhe mendore si dhe do t’ju bëjë të ndiheni më të lumtur.

Është poza e duhur për t’u qetësuar, përsëriteni disa herë.

Nëse keni një punë që ju duhet të rrini ulur gjithë kohës, kjo pozë ju ndihmon të relaksoni muskujt.

Kjo pozë ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe qetësimin e shtyllës kurrizore

Nëpërmjet kësaj lëvizjeje mund të relaksoni muskujt e gjithë trupit.

Ulja e kokës nëpërmjet kësaj poze ndihmon për qetësimin e sistemit nervor dhe dhimbjes së kokës.

Qësimi total i të gjithë muskujve.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat