Diabetikët duhet të kontrollojnë gishtat, ja arsyeja - Bota Sot
Diabetikët duhet të kontrollojnë gishtat, ja arsyeja

Shëndetësia

Diabetikët duhet të kontrollojnë gishtat, ja arsyeja

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 06:22
Ilustrim

Gishtat e këmbës tregojnë shumë për sëmundjen e diabetit, ndaj duhet t’i kontrollpni herë pas here.

“Kjo është arsyeja pse diabetikët duhet të kontrollojnë këmbët e tyre çdo mbrëmje, përfshirë edhe hapësirat mes gishtave”, kanë paralajmëruar ekspertët.

Nëse dëshironi të shihni në detaj ose pa u munduar të ktheni shumë këmbën, mund të përdorni një lupë ose ndonjë pasqyrë të vogël me shkop.

Pacientët nëse vërejnë ndonjë pjesë të skuqur apo të djegura duhet t’i tregojnë mjekut.

Njëkohësisht, nëse dikush që nuk vuan nga diabeti rregullisht vëren plagë në këmbë që nuk i kishte dalluar më parë, mund të jetë shenjë se në fakt ka diabet dhe duhet të konsultohet me një mjek. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...