Sëmundjet që shkakton përdorimi i mikrovalës - Bota Sot
Sëmundjet që shkakton përdorimi i mikrovalës

Shëndetësia

Sëmundjet që shkakton përdorimi i mikrovalës

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 09:26
Ilustrim

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, dy shkencëtarë shpikën një tub mikrovalë të quajtur magnetron. Me përdorimin e magnetronit nga sistemi radar britanik, mikrovalët ishin në gjendje të ndihmonin në gjetjen e betejave naziste. Më vonë, Percy LeBaron Spencer nga kompania Raytheon zbuloi se mikrovalët ngrohnin ushqimin. Ai zbuloi se valët e radarëve kishin shkrirë çokollatën në xhepin e tij.

Mikrovala e parë që doli për t’u shitur në treg, u quajt Radar Range, ishte e madhe dhe e rëndë sa një frigorifer. Pajisja ka evoluar shumë në pamje, por teknologjia dhe funksioni është i njëjtë: përdorimi i mikrovalës për ngrohjen dhe gatimin e ushqimit.

Problemi është se mikrovala nuk duhet të përdoret për ushqimet bimore ose të kafshëve. Brenda mikrovalës ka 2.45 miliardë hertz. Rreziku i drejtpërdrejtë për konsumatorin, kur pajisja është e re, nuk ekziston shumë, pasi dera garanton mbrojtje kundër humbjes së rrezatimit. Megjithatë, me vjetrimin e pajisjes, humbja e rrezatimit përmes derës rritet. Shuma e frekuencës që dëmton trupin e njeriut është 10 hertz.

Pra, duhet të jemi të kujdesshëm dhe të mos qëndrojmë kurrë pranë një mikrovale. Ju nuk do ta dini nëse trupi juaj është dëmtuar nga humbja. Përveç problemit të humbjes së rrezatimit, ka edhe të tjerë.

Ja çfarë thonë disa studime:

Një studim i vitit 2003 në Spanjë tregoi se perimet dhe frutat e gatuara në mikrovalë humbën një përqindje prej 97% të substancave që kontribuojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve koronare të zemrës.

Një studim i botuar nga Raum & Zelt në vitin 1992 thotë: “Mikrovalët e prodhuara në mënyrë artificiale, duke përfshirë ato të furrave, prodhohen duke alternuar rrymën dhe duke detyruar një miliard ose më shumë inversione të polaritetit për sekondë në secilën molekulë ushqimore.

Prodhimi i molekulave anormale është i pashmangshëm. “Dr. Lita Lee, në librin e saj “Efektet e rrezatimit të mikrovalës në shëndet”, thotë se kjo lloj furre dëmton ushqimin dhe rrezatimet i bëjnë produktet e gatuara toksike dhe kancerogjene. Sipas Dr. Lee, vërehen ndryshime në analizat biokimike të gjakut dhe në normat e sëmundjeve të caktuara midis konsumatorëve të ushqimit të përgatitur në mikrovalë.

Studimi i kryer në vitin 1991 nga zviceriani Dr. Hertel Hans Ulrich, i realizuar së bashku me Dr. Bernard H. Blanc i Institutit Federal të Teknologjisë dhe Institutit të Biokimisë Universitare tregoi se gatimi ose ngrohja e ushqimit në këtë pajisje paraqet rreziqe shumë më të mëdha për shëndetin sesa gatimi tradicional.

Përveç kësaj, studimi tregoi se njerëzit që hanë ushqim të përgatitur në mikrovalë kishin një ndryshim në gjakun e tyre, me humbjen e hemoglobinës dhe limfociteve, të cilat mund të shkaktojnë përkeqësim në trup.

Midis zbulimeve të këtyre hulumtimeve, mund të theksojmë:

– Qumështi dhe drithërat e përgatitur me mikrovalë ka bërë që disa nga aminoacidet e tyre të konvertohen në kancerogjene.

– Frutat kishin glikozidet e tyre dhe galaktoza u shndërrua në kancerogjene.

– Në salcat e përgatitura në mikrovalë u formua d-nitrosodientanolamine, një kancerogjen i njohur.

– Edhe me ekspozimin shumë të shkurtër të perimeve të papërpunuara, të gatuara ose të ngrira, alkaloidet e tyre janë konvertuar në kancerogjene.

– Ngrohja me mikrovalë ka prodhuar lloje të ndryshme të dëmtimit të frutave në shumë nga substancat e tyre, siç janë alkaloidet, glikozidet dhe galaktosidet.

– Humbje totale e vitaminës C, E, vitaminës B dhe mineraleve kryesore në të gjitha ushqimet e testuara. Hulumtuesit rus gjithashtu raportuan degradim të rëndësishëm strukturor që çoi në një reduktim prej 60-90% të lëndëve ushqyese në të gjitha ushqimet e testuara.

Përmbledhjet e asaj që kanë gjetur hulumtimet për mikrovalën mund të shndërrohen në arsye pse nuk duhet ta përdorni pajisjen:

Rritja e frekuencës së çrregullimeve të tretjes për konsumatorët.

Rritja e rasteve të kancerit të stomakut dhe zorrëve.

Rritja e formimit të qelizave tumorale të gjakut.

Çrregullime limfatike që çojnë në uljen e aftësisë për të parandaluar lloje të caktuara të kancerit.

Reduktim i ndjeshëm i vlerës ushqyese të të gjitha ushqimeve.

Përshpejtim i shpërbërjes strukturore tek të gjitha ushqimet.

Humbja e 60-90% të përmbajtjes së energjisë vitale të të gjitha ushqimeve.

Reduktim i procesit të integrimit metabolik të alkaloideve, glycosides dhe galatosides dhe nitrilosides.

Shkatërrim i vlerës ushqyese të mishit.

Zvogëlim i bioaktivitetit, e cila është aftësia e trupit për të përdorur ushqime, vitaminë B, vitaminë C, vitaminë E, minerale esenciale dhe lipotropike në të gjitha ushqimet.

Ndër problemet shëndetësore që shkakton pajisja, mund të rendisim:

– Katarakt

– Dobësim të sistemit imunitar

– Rënie e rezistencës ndaj infeksioneve bakteriale

– Rënie të hemoglobinës

– Zvogëlim të qelizave të bardha të gjakut

– Dëmtim të qelizave

– Pagjumësi

– Lodhje

– Dëmtim të trurit

– Shtim në peshë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...