Gratë me diabet janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës se meshkujt - Bota Sot
Gratë me diabet janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës se meshkujt

Shëndetësia

Gratë me diabet janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës se meshkujt

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 12:28
Ilustrim

Studimi i ri thotë, se gratë e diagnostikuara me diabet janë më të rrezikuara të përjetojnë çrregullime të zemrës në krahasim me meshkujt me të njëjtën sëmundje.

Sipas një studimi të publikuar në revistën shkencore”European Association for the Study of Daivetes”, gratë që janë të diagnostikuara nga tipi 1 i diabetit janë për 47% më të rrezikuara nga çrregullimet e zemrës, në krahasim me meshkujt me po të njëjtën sëmundje.

Hulumtuesit grumbulluan informacionet e 14 studimeve të kaluara, të cilat konsistonin në 12 milion pjesëmarrës. Sipas pjesëmarrësve të këtij studimi, rreziku i prekjes nga ndonjë çrregullim i zemrës varet shumë nga diabeti.

Gjithsesi, në studimin e fundit ka rezultuar se gratë që ishin të diagnostikuara me tipin 1 të diabetit ishin për 5.5 herë më të rrezikuara nga çrregullimet e zemrës, kurse meshkujt ishin vetëm për 3.47 herë të rrezikuar, shkruan Dailymail.

Sipas shkencëtarëve, ekziston një numër i madh i arsyeve për këtë çështje. Një nga arsyet më të rëndësishme është, se diabeti i vendos gratë në rrezik më të lartë për shkak se ato kanë më pak tendencë të marrin trajtimet dhe masat e tjera parandaluese.

Ata tregojnë se ende nuk dihet mekanizmi i saktë, se si diabeti ndikon në mënyra të ndryshme tek gjinitë e ndryshme. Mirëpo, shkencëtarët janë të bindur se me anë të studimeve të tjera do të arrihet të zbulohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...