Nga dhimbjet kronike deri tek inflamacioni; Të gjitha sëmundjet që shërojnë kompresat me xhinxher - Bota Sot
Nga dhimbjet kronike deri tek inflamacioni; Të gjitha sëmundjet që shërojnë kompresat me xhinxher

Shëndetësia

Nga dhimbjet kronike deri tek inflamacioni; Të gjitha sëmundjet që shërojnë kompresat me xhinxher

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 10:21
Xhinxher

Një copë e lagur në ujë me xhinxher që aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë, kjo është kompresa me xhinxher.

Cilat janë Përfitimet e saj?

Përfitimet mjekësore të xhenxhefil janë pothuajse të pafundme. Kompresat me xhinxher mund të përdoren për:

Stimulimi i qarkullimit të gjakut

Largon dhimbjet kronike të tilla si reumatizma dhe artrit

Zvogëloni urinimet dhe muskujt e mpiksur

Për të trajtuar inflamacion ose infeksion në gji

Për të tkurrur dhe për të eliminuar cistet ovariane

Këtu është një udhëzues i lehtë hap pas hapi për të bërë një kompresë me xhinxhernë shtëpi.Çfarë ju nevojitet:

120g rrënjë të freskëta xhinxheri, nëse nuk mund të gjeni rrënjët përdorni 1 lugë gjelle xhinxher pluhur.

Një tigan i madh me kapak.

1 litër ujë

1 peshqir i madh dhe 2 copa ose peshqir të vegjël dore.

Dorashka gome

Përgatitja:

Hidhni ujin në tigan bashkë me xhinxherin të prerë në copa. Lëreni të ziej dhe më pas të bëhet i vakët. Me doreza shtrydhni akoma më shumë copat e xhinxherit dhe pastaj hiqini nga tigani. Tani jeni gati për kompresat tuaja.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...