3 mënyra për të përmirësuar shikimin duke evituar syzet dhe lentet - Bota Sot
3 mënyra për të përmirësuar shikimin duke evituar syzet dhe lentet

Shëndetësia

3 mënyra për të përmirësuar shikimin duke evituar syzet dhe lentet

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 10:49
Foto

Në ditët e sotme sytë janë organi i cili ndoshta lodhet me shumë nga orët e pafundme përpara kompjuterit, celularit, televizorit dhe loJrave. Ata duan një shplodhje si çdo pjesë tjetër e trupit tonë. Këtë mund ta bëni nëpërmjet një pushimi 20 minuta çdo 2 orë ose në si më poshtë:

Relaks për sytë: Mos shikoni tv, mos kontrolloni telefonin, mos luani lojëra menjëherë sapo të vini në shtëpi. Rrjetet sociale mund të presin. Relaksoni sytë tuaj, mos i abuzoni ata.

Kur sytë tuaj të lodhen dhe ju filloni të ndjeni tendosje, por keni ende punë për të bërë, filloni të ushtroni. Ushtrimet e rregullta të syve mund të ju ndihmojnë në përmirësim të shikimit dhe të parandaloni sëmundjet si largpamësia ose afërsia.Hani ushqimet e duhura: Karota përmirëson në nivel shikimin tuaj. Ajo përbëhet nga vitamina A dhe përpunohet nga mëlçia. Vitamina A mbron retinën dhe përmirëson vizionin gjatë natës. Burimet e vitaminës A përfshijnë qumështin, vezët, djathin dhe mëlçinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...