8 produktet që shkaktojnë kancer dhe që duhet t’i hidhni menjëherë - Bota Sot
8 produktet që shkaktojnë kancer dhe që duhet t’i hidhni menjëherë

Shëndetësia

8 produktet që shkaktojnë kancer dhe që duhet t’i hidhni menjëherë

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 17:07
Ilustrim

Çdo ditë jemi në kontakt me një numër të madh artikujsh, shumë prej të cilëve paraqesin rreziqe shëndetësore që mund të grumbullohen me kalimin e kohës. Shumë kimikate duken të sigurta, por nuk janë dhe ka gjasa të dyshohen vetëm kur shëndeti fillon të dështojë.

Por elementë të tjerë që janë pjesë e “standardit” të jetës bashkëkohore – si elektronika dhe madje karrigia e zyrës – mund të shkaktojnë më shumë dëmtime sesa përfitimet afatgjata.

Lista e artikujve dëmtues është shumë e gjatë, këtu janë vetëm disa artikuj të përditshëm që më mirë t’i eliminoni:

Ëmbëlsuesit artificial

Ëmbëlsuesit artificial ju mashtrojnë në të menduarit që nuk e ruani yndyrën dhe zvogëloni rrezikun e diabetit, por nëse jeni duke kërkuar përfitime shëndetësore, do të ishte mirë t’i hidhni ato paketa me ngjyrë në plehra. Shikoni për ëmbëlsues natyral. E njëjta vlen edhe për çdo ushqimet ose pijet që përmbajnë ëmbëlsues artificial.

Përveç përkeqësimit të ndjeshmërisë së insulinës dhe promovimit të shtimit të peshës, ëmbëlsuesit artificial gjithashtu promovojnë probleme të tjera shëndetësore më të rënda, duke përfshirë sulmet në zemër, goditjet dhe sëmundjet Alzheimer.

Një nga mekanizmat me të cilin ëmbëlsuesit artificial promovojnë trashje dhe sëmundje është shkatërrimi i mikroflorës së zorrëve. Në veçanti ata ndryshojnë rrugët metabolike të lidhura me funksionin metabolik.

Enët plastike dhe shishet për ushqim

Lënia e kontejnerëve ushqimorë plastik dhe shisheve plastike është një hap kyç në zvogëlimin e ekspozimit ndaj kimikateve që ndërhyjnë në sistemin endokrin, siç janë bisphenol-A (BPA), bisphenol-S (BPS) dhe ftalatet.

Sistemi ynë endokrin si një i tërë është i rëndësishëm në rregullimin e gjendjes humane, rritjen dhe zhvillimin, funksionin e indeve, metabolizmin, si dhe proceset seksuale dhe riprodhuese, gjithashtu lidhet me një numër të madh të efektesh negative, duke përfshirë:

Problemet e shëndetit riprodhues

Hipertension

Ulje të IQ tek fëmijët

Hiperaktivitet, rritje e agresionit dhe të mësuarit komprometues

Kancerin e gjirit, prostatës dhe tiroide

Ngrohja, së bashku me larjen, mund të rrisë sasinë e kimikateve në kontejnerë dhe shishe, kështu që nuk është ide e mirë të ripërdorni kontejnerët e vjetër.

Gjëja më e mirë që mund të bëni është shmangia e kontejnerëve plastike dhe zëvendësimi i tyre me materiale qelqi. Gjithashtu zgjidhni për shishe qelqi nëse keni fëmijë të vegjël. Kthehuni tek qelqi dhe nuk do të keni nevojë të luftoni për të kuptuar se cila plastik mund të jetë më i sigurt…

Tigani që nuk ngjit

Për të pastruar më tej kuzhinën tuaj, hidhini enët e gatimit dhe tiganët që nuk ngjisin dhe zëvendësojini ato me enë gatimi qeramike ose qelqi. Veshja jo-ngjitëse është bërë nga një produkt kimik i quajtur acid perfluorooctanoic (PFOA), i cili është etiketuar si kancerogjen.

Edhe pse PFOA është një emër i gjatë dhe kompleks, në thelb është një produkt kimik kompleks dhe mbështetet në fluorid për vetitë e tij jo-ngjitëse. Problemi është se sapo të nxehet tenxherja ose tigani, fluori avullon në ajër ku mund të vrasë zogjtë e vegjël dhe të dëmtojë ty dhe familjen tënde. Ky rrezik i panevojshëm për shëndetin mund të shmanget lehtësisht duke kaluar në enë qeramike ose qelqi që nuk lëshojnë fluoride toksike.

Aromatizuesit e ajrit

Aromatizuesit e ajrit shpesh përmbajnë 2, 5-diklorofenol, një metabolit 1,4-diklorobenzen, i cili ka qenë i lidhur me pubertetin e hershëm dhe probleme të tjera shëndetësore, duke përfshirë kancerin.

Nëse keni probleme me aromat e pakëndshme, do të ishte më mirë të gjeni burimin e saj në vend që t’i maskoni ato me spraje kimike. Hapja e dritareve dhe dyerve herë pas here mund të ndihmojë dhe përmirësojë cilësinë e përgjithshme të ajrit në shtëpinë ose zyrën tuaj. Nëse doni një aromë, zgjidhni vajra cilësorë që mund të mbështesin efektivisht shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

Sapunët antibakterialë

Dezinfektimi periodik i trupit dhe mjedisit rrethues mund të shkaktojë shumë më shumë dëmtime sesa përfitime. Jo vetëm që promovon zhvillimin e baktereve rezistente ndaj ilaçeve, por komponimet antibakteriale si triclosan janë gjithashtu të lidhura me efekte të dëmshme shëndetësore, veçanërisht për fëmijët e vegjël.

Për shembull, hulumtimi ka treguar se triclosan mund të ndryshojë rregullimin e hormoneve dhe të ndërhyjë në zhvillimin e fetusit tek gratë shtatzëna.

Ky përbërës antibakterial ka qenë gjithashtu i lidhur me:

Alergjitë

Mosfunksionimin e tiroides

Ndërprerjet endokrine

Rritje të peshës

Përgjigje inflamatore

Uji i ngrohtë dhe një sapun i butë janë gjithçka që ju duhet për të eliminuar në mënyrë të sigurt mikrobet që shkaktojnë sëmundje. Përveç sapunëve të dorës dhe produkteve që tregtohen posaçërisht si antibakteriale, triclosan mund të gjendet edhe në një sërë produktesh të tjera shtëpiake dhe të kujdesit personal, duke përfshirë lodrat, kremrat e akneve dhe pasta të dhëmbëve.

Një dezinfektues që funksionon mjaft mirë për të gjitha vendet ku mikrobet duan të rriten – është 3% peroksid hidrogjeni dhe uthull.

Në testet e kryera në Institutin Politeknik të Virxhinias dhe Universitetin Shtetëror, këta dy përbërës vranë pothuajse të gjitha bakteret Salmonella, Shigella dhe E. coli në ushqim dhe sipërfaqet e kontaminuara, duke e bërë këtë kombinim më efektiv në vrasjen e këtyre baktereve potencialisht vdekjeprurës në krahasim me zbardhuesin e klorit ose çdo pastrues tjetër kuzhine të disponueshëm në treg.

Produkte komerciale për pastrim

Ju mund të shmangni shumë kimikate të rrezikshme thjesht duke hedhur produktet komerciale të pastrimit. Secili prej tyre mund të zëvendësohet me një listë të shkurtër të përbërësve bazë. Këtu është një listë e asaj që ju duhet për të bërë vetë produktet e pastrimit:

Sodë buke

Uthull e bardhë

Lëng limoni

Peroksid hidrogjeni

Sapun të lëngshëm

Vajra esenciale organike

Për shembull, lëngu i limonit është një zbardhues natyral, uthulla dhe uji janë pastrues të shkëlqyer xhamash dhe uthulla e kombinuar me peroksid hidrogjeni shërben si një dezinfektues. Soda e bukës është gjithashtu e shkëlqyer për larjen e banjës dhe kuzhinës.

Produktet e kujdesit personal

Kimikatet absorbohen shumë lehtë nga lëkura, kështu që zbrazja e kabinetit të banjës mund të kontribuojë shumë në zvogëlimin e ngarkesës toksike. Kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë, të cilat kanë tendencë të përdorin produkte të ndryshme në baza ditore.

Testet zbuluan kontaminim të rëndë të metaleve në pothuajse të gjitha produktet, bazuar në një mostër të analizuar:

– 96% përmbajnë plumb

– 90 %  përmbajnë beryllium

– 61 % përmbajnë thallium

– 51% përmbajnë kadmium

-20 % përmbajnë arsenik

Nëse përdorni çdo ditë përbërjen konvencionale, çdo vit mund të thithni pothuajse pesë kilogramë kimikate në trupin tuaj, pa shtuar locion trupi, deodorant, shampo, zbutës dhe produkte të tjera të kujdesit personal!

Për të përballuar këtë cikël të humbjeve të shëndetshme, kaloni në markat biologjike të tualetit dhe kozmetikës. Më mirë akoma, thjeshtoni rutinë dhe krijoni produktet tuaja.

Pajisje elektronike

Janë të paktë ata që do të merrnin në konsideratë idenë e heqjes së telefonave të mençur ose kompjuterëve, por do të ishte e mençur të rishqyrtohej mënyra e përdorimit të të gjitha pajisjeve dhe sa njerëz na rrethojnë gjatë ditës.

Disa fëmijë, sidomos adoleshentë, tentojnë të jenë të rrethuar nga pajisje elektronike të shumta për orë të tëra në të njëjtën kohë. Dëmi afatgjatë i shkaktuar nga EMF dhe rrezatimi pa tela është shumë i paqartë, duke kërkuar një qasje të kujdesshme.

Më 31 maj 2011, OBSH publikoi një raport që pranon se telefonat celularë mund të shkaktojnë kancer duke klasifikuar fushat elektromagnetike të radio frekuencave si ” potencialisht kancerogjene”.

Klasifikimi erdhi si përgjigje e hulumtimit që tregon se telefonat pa tel rritin rrezikun e kancerit të trurit. Për të reduktuar ekspozimin, shmangni vazhdimisht kontaktin e telefonit tuaj inteligjent me trupin tuaj.

Është e rëndësishme të kuptojmë që për sa kohë që telefoni juaj celular është i ndezur, ai lëshon rrezatim, edhe kur nuk po bëni telefonatë. Pra, mbajtja e një celulari pranë për 15 orë në ditë është duke i dhënë asaj zone të trupit tuaj ekspozim të vazhdueshëm ndaj rrezatimit.

Eliminoni faktorët e rrezikshëm që parandalojnë shëndetin optimal

Ne jetojmë në një botë jashtëzakonisht toksike; ky është një realitet fatkeq. Dieta juaj luan një rol të rëndësishëm, por ju jeni gjithashtu të ekspozuar ndaj një sasie të madhe kimikatesh nga të gjitha produktet që përdorni.

Marrja e njëfarë kohe për të kaluar dhe rivlerësuar produktet që përdorni është një hap pozitiv që mund t’ju ndihmojë të zvogëloni dukshëm ngarkesën toksike dhe kjo do të ketë vetëm pasoja pozitive në shëndetin tuaj.

Ndotja e mjedisit është një problem i madh, por për pjesën më të madhe nuk ka zgjidhje të menjëhershme. Mënyra më e mirë për ta shmangur këtë është shpenzimi i kohës tuaj për mjedisin tuaj: shtëpia dhe produktet me të cilat jeni në kontakt çdo ditë.

Zakone të tilla si qëndrimi ulur dhe përdorimi i teknologjisë do t’ju ndihmojnë gjithashtu për të përmirësuar shëndetin tuaj dhe për të zvogëluar shanset për sëmundje kronike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...