Përse ju bie të fikët dhe cilat janë procedurat e shpëtimit nga kjo gjendje?

Shëndetësia

Përse ju bie të fikët dhe cilat janë procedurat e shpëtimit nga kjo gjendje?

Nga: A.H Më: 22 korrik 2019 Në ora: 16:01
Foto

Ndoshta e keni përjetuar edhe vet që të ndiheni të rraskapitur pas një ecje të gjatë. Pëllëmbët tuaja të djersiten, pamja juaj të mbyllet, të mbeteni të shtrirë në dysheme dhe të mos keni forcë të ngriteni.

Gjendja e fikur- siç quhet, mund të shkaktohen nga një numër faktorësh, shkruan Curiosity, transmeton Bota sot

Deri tani, shkaku më i zakonshëm për zbehje është rënia e presionit të gjaut, për shkak të reagimit të fortë vasovagal. Ky refleks është emëruar pas nervit vagus, i cili shkon nga truri tek zemra juaj, pastaj kap mushkëritë dhe traktin e tretjes.

Gjysma tjetër e trurit tuaj është sistemi nervor simpatik, i cili është përgjegjës për përgjigje, kundërveprim funksional të sistemit nervoz parasimpatik. Kjo rezistencë, pasi gjaku rrjedhë nëpër të gjitha anët e ngushta të gjakut, kontribuon në mjaftueshmërinë e presionit të gjakut në tërë sistemin.

Rritja e aktivitetit parasimpatik, lejon që gjaku të zgjatet në indet periferike dhe jo të shkojë drejt zemrës dhe trurit. Kjo mungesë e rezistencës, së bashku me normën e ulur të zemrës shkakton një rënie dramatike të presionit të gjakut. Me këtë rast, teknikisht, ju do të përjetoni të fikët. Një gjendje, e cila është mjaft e zakonshme dhe jo tepër e rrezikshme.

Nuk dihen ende shkaqet e sakta përse ndodhë kjo zbehje e trupit, megjithatë besohet se femrat kanë gjasa të përjetojnë më shpesh këtë.

Megjithatë, ka procedura si të shpëtoni nga kjo gjendje:

Nëse ndiheni i lodhur, mblidhni gjunjët ose ngrini këmbët në mënyrë që gjaku të qarkullojë më lehtë. Qëndroni të hidratuar.

Pavarësisht që nuk është e rrezikshme, nëse kjo ju ndodhë shumë shpesh, vizitoni mjekun për kontroll. /Bota sot/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat