A mund t’i pini ilaçet me lëngje frutash? Flasin mjekët - Bota Sot
A mund t’i pini ilaçet me lëngje frutash? Flasin mjekët

Shëndetësia

A mund t’i pini ilaçet me lëngje frutash? Flasin mjekët

Më: 23 korrik 2019 Në ora: 17:46
Ilustrim

Na ka ndodhur të gjithëve që t’i kemi pirë ilaçet me lëngje të ndryshme frutash në mungesë të ujit. Ka nga ata persona që mendojnë se është më mirë t’i pish me lëngje, por ka edhe të tjerë që thonë se ilaçet nuk duhet të pihen me asgjë tjetër përveç ujit. Por çfarë thonë mjekët, përse nuk duhet të pihen ilaçet me lëngje?

Sipas mjekëve, lëngjet e frutave, si ai i rrushit, mollës apo portokallit, përgjysmojnë efektin e ilaçeve nëse konsumohen së bashku. Sidomos për ilaçet kundër alergjisë apo presionit të lartë të gjakut, efekti i ilaçit mund të përgjysmohet, dhe shkak i kësaj është substanca kimike Naringin. Naringina bllokon një mekanizëm vendimtar për kalimin e molekulës së ilaçeve nga zorra e vogël në qarkullimin e gjakut.

Antibiotikë të tillë si tetraciklina, fluorokinolona dhe disa lloje të  penicilinave nuk duhet të merren bashkë me qumështin, me prodhimet e qumështit, me preparatet apo ilaçet që përmbajnë hekur, kalcium, magnez dhe alumin (alumini dhe magnezi janë përbërës të disa ilaçeve antacide për neutralizimin e thartirës së lukthit).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat