Vera, rritet rreziku i sëmundjeve të lëkurës

Shëndetësia

Vera, rritet rreziku i sëmundjeve të lëkurës

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 16:01
Foto

Pos pushimeve, sezoni i verës dhe plazhi  sjellin dhe efekte të padëshirueshme në lëkurë. Maqedonia e Veriut është nga vendet me përqindje shumë të lartë të sëmundjeve të lëkurës që shkaktohen kryesisht nga ndikimi i rrezeve të diellit ku nga viti të vit shtohet numri i të prekurve nga këto sëmundje.

Ekspertët e sëmundjeve të lëkurës rekomandojnë për më shumë kujdes gjatë ekspozimit në diell sidomos nga ora 13 deri në orën 16 të pasdites. Mëngjesin dhe orët e vona të pasdites mjekët i llogarisin si kohët efektive për të përfituar nga rrezet e diellit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat