Si të qetësosh aknet e acaruara me maskën e famshme me shafran - Bota Sot
Si të qetësosh aknet e acaruara me maskën e famshme me shafran

Shëndetësia

Si të qetësosh aknet e acaruara me maskën e famshme me shafran

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 16:14
Ilustrim

Ka një sërë faktorësh të ndryshëm që janë shkaku kur vjen puna tek aknet. Baza fillon nga yndyra e tepërt apo poret e mbyllura.

Por shkaku për mbiprodhimin e yndyrës apo inflamacioni nis nga hormonet e deri tek infeksionet e vogla.

Më poshtë keni një maskë natyrale që lufton aknet dhe shpejgimin rreth mënyrës sesi funksionon:

Ju duhet:

2 lugë gjelle xhel aloe vera

1 lugë gjelle shafran

Udhëzime:

I bashkoni në një enë dhe i përzieni mirë.

E aplikoni në lëkurë të pastër dhe e lini të veprojë për 15-20 minuta.

Pse funksionon?

Aloe është një qetësues natyral. Nidhmon se tepërmi nëse aknet janë me inflamacion dhe të irrituara. Aloe qetëson se tepërmi edhe fytyrën.

Kjo bimë  përmban gjithashtu acidin salicilik dhe sulfur, çka e bën ideale si një armik kundër akneve dhe lëkurës së yndyrshme.

Shafrani në këtë rast shërben si një kombinim për të ruajtur ndjeshmërinë e lëkurës dhe për ta bërë të butë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...