Pesë ushqimet që dëmtojnë rëndë shëndetin e fëmijës suaj - Bota Sot
Pesë ushqimet që dëmtojnë rëndë shëndetin e fëmijës suaj

Shëndetësia

Pesë ushqimet që dëmtojnë rëndë shëndetin e fëmijës suaj

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 10:45
Ilustrim

Në Amerikë rreth 100 fëmijë sëmuren nga një bakter që gjendet te mjalti.

Ka shumë ushqime të tjera që në pamje të parë janë të padëmshme, por në fakt kanë efekte negative në shëndetin e fëmijëve.

Më poshtë ju sjellim disa prej tyre që ka renditur ‘Bright Side’:

Pijet energjike ose të gazuara

Një studim ka treguar se fëmijët në moshë të vogël nuk duhet të përdorin sodat me gaz.

Jogurti për fëmijë

Ky produkt për fëmijë është i dëmshëm, pasi përmban ingredientë dhe ngjyrues artificial.

Kokoshkat e bëra në mikrovalë

Ky ushqim përmban disa përbërje kimike që mund të shkaktojnë kancer.

Mjalti

Mjalti përmban një bakter që do të shkaktonte vështirësi në frymëmarrje.

Ushqimet e konservuara

Këto produkte qëndrojnë në paketime plastike apo metalike dhe përbërja e tyre do të ndikonte në produkt duke dëmtuar më pas shëndetin e fëmijës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...