Shmangni këto ushqime nëse vuani nga tensioni i lartë - Bota Sot
Shmangni këto ushqime nëse vuani nga tensioni i lartë

Shëndetësia

Shmangni këto ushqime nëse vuani nga tensioni i lartë

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 15:51
Ilustrim

Tensioni i lartë ose hipertensioni është një sëmundje tejet e rrezikshme, e cila mund të vë jetën e njerëzve në rrezik të madh.

Për të pasur hipertensionin nën kontroll, duhet vetëm të jetoni një jetë të shëndetshme dhe të bëni një dietë të mirë ushqimore si dhe ushtrime fizike.

Tensioni i lartë është i menaxhueshëm nëse ndiqet një dietë e caktuar dhe nëse mund të shmangni disa lloje ushqimesh siç janë:

Fasulet e konservuara

Supat e gatshme

Produktet e konservuara të domateve

Mishi dhe nënproduktet e tij

Ushqimet e ngrira

Ëmbëlsirat

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...