Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku, i cili mund të parashikoj nëse do të vdisni në 10 vitet e ardhshme - Bota Sot
Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku, i cili mund të parashikoj nëse do të vdisni në 10 vitet e ardhshme

Shëndetësia

Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku, i cili mund të parashikoj nëse do të vdisni në 10 vitet e ardhshme

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 08:10
Foto ilustrim

Kjo është e ardhmja e mjekësisë.

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test gjaku i cili mund të parashikojë shanset se a do të vdisni në 10 vitet e ardhshme.

Shkencëtarët nga Gjermania  kanë zbuluar 14 tregues biomarkash në gjak që duken se ndikojnë në rrezikun e vdekjes, pasi kanë analizuar 44,000 njerëz. Treguesit e biomotave shoqërohen me gjithçka nga imuniteti dhe kontrolli i glukozës derinë qarkullimin e yndyrës dhe inflamacionit, raporton “Daily Mail”.

Ata zbuluan se 83% ishin të saktë këto biomarkerë në parashikimin nëse dikush do të vdiste në dy deri në 16 vitet e ardhshme.

Metodologjia ende nuk është përfshirë në një test të zakonshëm të gjakut. Shkencëtarët shpresojnë se rezultatet mund të çojnë deri të një test i gjakut që një ditë mund të përdoret si udhëheqës për trajtimin e sëmundjes së pacientit.

Mjekët do jenë në gjendje të parashikojnë nëse një person do të vdesë brenda këtyre viteve duke u bazuar në faktorë si presioni i gjakut dhe niveli i kolesterolit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...