Çiklizmi dhe vrapimi në moshë të mesme ju mbron nga goditjet në tru - Bota Sot
Çiklizmi dhe vrapimi në moshë të mesme ju mbron nga goditjet në tru

Shëndetësia

Çiklizmi dhe vrapimi në moshë të mesme ju mbron nga goditjet në tru

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 16:51
Ilustrim

Çiklizmi apo vrapimi në moshë të mesme, mund t’i mbrojnë njerëzit nga goditja në tru.

Në fakt, sipas një studimi, ushtrimet e rregullta fizike në moshën 40 vjeçare mund t’ju bëjnë të keni enë të gjakut në tru të një 16 vjeçari edhe nëse jeni 70 vjeç, transmeton Klan Kosova.

Të gjeturat e studimit sugjerojnë që ushtrimet aerobike e përmirësojnë qarkullimin e gjakut në tru dhe ju mbrojnë nga goditjet në tru në moshë të shtyrë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...