Metoda më e mirë që ju ndihmon të zbuloni sa të freskëta janë vezët - Bota Sot
Metoda më e mirë që ju ndihmon të zbuloni sa të freskëta janë vezët

Shëndetësia

Metoda më e mirë që ju ndihmon të zbuloni sa të freskëta janë vezët

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 20:27
Ilustrim

Të gjitha vezët na duken njësoj nga pamja e jashtme, dhe e mësojmë nëse janë të freskëta ose jo vetëm atëherë kur nisim t’i gatuajmë.

Të gjithë e dimë që një vezë jo e freskët na sjell pasoja shumë negative për shëndetin tonë, prandaj ne, sidomos gjatë sezonit të verës e përdorim shumë pak si produkt.

Por ka një mënyrë se si të zbuloni nëse veza që keni blerë është e freskët ose jo, para se të nisni ta gatuani.

Merrni një enë të tejdukshme dhe mbusheni me ujë.

Vendoseni vezën dhe shikoni:

 1. Shumë e freskët
Veza fundoset në ujë, e shtrirë me pjesën anësore.

2. E vjetër deri në një javë
Kjo vezë rri në pjesën e mesme të enës, por pjesa saj e gjerë qëndron sipër.

3. E vjetër deri në tri javë
Maja e hollë do të qëndrojë poshtë, derisa e gjëra sipër.

4. Vezët e këqija
Vezët që rrinë në sipërfaqe të ujit, hidhini menjëherë në plehra, sepse janë të dëmshme për shëndetin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...