Mjekët largojnë tumorin sa topi i volejbolli nga një pacient në Rusi +18 - Bota Sot
Mjekët largojnë tumorin sa topi i volejbolli nga një pacient në Rusi +18

Shëndetësia

Mjekët largojnë tumorin sa topi i volejbolli nga një pacient në Rusi +18

Më: 28 gusht 2019 Në ora: 17:02
Foto

Mjekët në Rusi kanë hequr një tumor në peshë 25 kilogramë nga vezoret e një gruaje.

59-vjeçarja ishte paraqitur në spital me dhimbje të forta dhe vështirësi në frymëmarrje.

Në hetimin e mëtutjeshëm, mjekët gjetën një tumor të madh që rritej në bark dhe e nxituan pacienten në sallën e operacionit për t’i shpëtuar jetën.

Tumoret e vezoreve mund të rriten në formë masive pasi ato shpesh nuk shkaktojnë simptoma ose, nëse ndodhin, janë të vështirë për t’u larguar.

Mjekët në Connecticut -SHBA, për shembull, vitin e kaluar hoqën një rritje të vezores me peshë 60 kg nga një pacient 38-vjeçar.

Simptomat e kancerit të vezores mund të jenë të vështira për t’u njohur, veçanërisht herët.

Ato shpesh janë të njëjta me simptomat e kushteve më pak të rënda, siç janë sindroma e zorrës së irrituar (IBS) ose sindroma para-menstruale (PMS).

Simptomat më të zakonshme të kancerit të vezores janë:

-Ndjeheni të fryrë vazhdimisht

-Një bark i fryrë

-Siklet në zonën tuaj të barkut ose të legenit

-Ndjeheni shpejt të ngopur kur hani ose humbni oreksin

-Nevoja për shkuarje më shpesh në banjë

Simptoma të tjera mund të përfshijnë:

-dispepsi ose vjellje e vazhdueshme

-dhimbje gjatë seksit

-një ndryshim në zakonet tuaja të zorrëve

-dhimbje në shpinë

-gjakderdhja vagjinale - veçanërisht gjakderdhja pas menopauzës

-ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës

-humbje papritmas e peshës

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat