Testi zbulon një sëmundje të rëndë 20 vjet para simptomave të para - Bota Sot
Testi zbulon një sëmundje të rëndë 20 vjet para simptomave të para

Shëndetësia

Testi zbulon një sëmundje të rëndë 20 vjet para simptomave të para

Më: 3 shtator 2019 Në ora: 13:44
Ilustrim

Shkencëtarët amerikanë kanë përsosur një test laboratorik nga një mostër gjaku që me 94 për qind sukses mund të zbulojë se cilët njerëz do të kenë sëmundjen e Alzheimerit pas 20 vjetësh.

Ky lajm tingëllon si trillim shkencor, por shkencëtarët, të cilët publikuan rezultatet e tyre këtë muaj në revistën mjekësore Neurology, njoftojnë përparim të mëtejshëm në luftën kundër demencës.

Autorët e studimit, nga Universiteti i Uashingtonit në Sent Louis, argumentojnë se ndryshimet në tru mund të njihen dy dekada përpara se të zhvillohen shenjat e para të sëmundjes, bazuar në matjet e niveleve të proteinave, beta-amiloid, një tregues tjetër kryesor i diagnozës.

Testi është një mënyrë më e thjeshtë dhe shumë më e lirë për të zbuluar ndryshimet në tru sesa skanimet PET (tomografia e emisioneve pozitron), transmeton KosovaPress.

Përfitimet e testeve të tilla, megjithatë, nuk do të jenë të mëdha derisa të zbulohen terapi efektive për të ndaluar sëmundjen, pasi të krijohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...