Shkencëtarët drejt çrrënjosjes së malaries - Bota Sot
Shkencëtarët drejt çrrënjosjes së malaries

Shëndetësia

Shkencëtarët drejt çrrënjosjes së malaries

Më: 10 shtator 2019 Në ora: 11:56
Ilustrim

Bota mund të jetë e lirë nga malaria – një nga sëmundjet më të vjetra dhe më vdekjeprurëse që ka prekur njerëzimin – brenda një brezi, thotë një raport i madh i publikuar së fundmi.

Çdo vit ka ende më shumë se 200 milionë raste të sëmundjes, e cila më së shumti vret fëmijë e vegjël.

Raporti thotë se zhdukja e malaries nuk është më një ëndërr e largët, por fshirja e parazitit do të ketë nevojë për një financim vjetor prej dy miliardë dollarësh.

Ekspertët thonë se zhdukja është një “qëllim i përmasave epike”.

Çfarë është malaria?

Malarja është një sëmundje e shkaktuar nga parazitët Plasmodium.

Këto përhapen nga një person në tjetrin nga kafshimi i mushkonjave femra në kërkim të një vakti gjaku.

Pasi infektohen, njerëzit sëmuren me ethe të forta dhe të dridhura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat