Shtatë faktorë befasues që dëmtojnë sistemin imunitar

Shëndetësia

Shtatë faktorë befasues që dëmtojnë sistemin imunitar

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 16:20
Ilustrim

Sistemi imunitar i njeriut është i përbërë nga segmente të ndryshme dhe është përgjegjës për të luftuar mikrobet dhe bakteret që i ekspozohen çdo ditë.

Shëndeti i meshkujve sjell shtatë gjëra që mund të ndikojnë negativisht në sistemin imunitar.

Ndërsa është e mundur të zgjedhësh sistemin tuaj imunitar duke përfshirë zakone të mira siç janë ushqimi i mirë dhe gjumi i mjaftueshëm, ekzistojnë një sërë faktorësh të papritur që mund të komprometojnë sistemin tuaj imunitar, pa marrë parasysh sa vështirë mundoheni të qëndroni të shëndetshëm, transmeton KosovaPress.

Këta janë faktorët befasues që dëmtojnë sistemin imunitar:

Ushtrime të tepërta

Vetmia dhe izolimi

Rrezatimi ultraviolet

Këndvështrimi pesimist për jetën

Pirja pasive e duhanit

Përdorimi i rregullt i antibiotikëve

Sipërfaqet e kontaminuara

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat