Ja si ta bëni veten të pini sa më shumë ujë - Bota Sot
Ja si ta bëni veten të pini sa më shumë ujë

Shëndetësia

Ja si ta bëni veten të pini sa më shumë ujë

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 16:03
Foto ilustrim

Tanimë dihet se hidratimi i trupit është shumë i rëndësishëm për funksionimin sa më efikas të shumë proceseve në trup. Mirëpo jo të gjithëve ju pëlqen të pijnë ujë, prandaj nuk e konsumojnë atë shpesh.

Disa nga “truket”, që mund t’i përdorni për të shtuar sasinë e konsumit të ujit janë:

Përdorni alarm– Vendosni alarme në telefonin tuaj, për t’ia kujtuar vetes që duhet të pini ujë vazhdimisht. Gjithashtu ekzistojnë disa aplikacione të veqanta që  mund t’i merrni ne telefonin tuaj për t’iu bërë të pini sa më shumë ujë.

Mbajeni shishen e ujit të ftohtë– Sipas studimeve, nëse dëshironi të pini më shumë ujë duhet, që ai të jetë i ftohur dhe jo në temperatë të ambientit.

Pini ujë përpara se të hani- Ka një regull të thjeshtë kur bëhet fjale për të konsumuar sa më shumë ujë: një gotë përpara ushqimit. Jo vetëm qe është një mënyrë e mirë për ta ‘detyruar” veten të pini më shumë ujë po gjithashtu mund t’iu ndihmojë të humbisni peshë.

Mbani shënimë në shishen tuaj– Shkruani për të gjitha benefitet që ka konsumimi sa më i madh i ujit. Rikujtojani vetes për të gjitha të mriat që ka uji për organizmin tuaj.  Kjo do të jetë një mënyrë e mirë për t’a inkurajuar veten të pini sa më shumë ujë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat