E rrezikshme: Asnjëherë mos vloni ujin disa herë - Bota Sot
E rrezikshme: Asnjëherë mos vloni ujin disa herë

Shëndetësia

E rrezikshme: Asnjëherë mos vloni ujin disa herë

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 12:17
Foto ilustrim

Nëse vloni një herë ujë, bëhet më i pastër dhe më i sigurt për ta pirë, por nëse përsërisni procesin edhe një herë, rrezikoni të shkaktoni probleme në stomak.

Duke zierë ujë dy herë mineralet e shëndetshme bëhen të dëmshme, përveç kësaj, në enë formohen gurë dhe ky është shkaku kryesor i formimit të gurëve në veshka.

Nitratet

Ato gjenden si në ujë ashtu edhe në ajër dhe në tokë, por bëhen të rrezikshme kur ekspozohen në temperatura të larta. Temperaturat e larta i kthejnë ato në kancerogjene, të cilat janë të lidhura me zhvillimin e kancerit të vezoreve, zorrës së trashë dhe stomakut.

Fluoridet në ujë paraqesin një rrezik për shëndetin, veçanërisht të rrezikshëm për zhvillimin neurologjik dhe njohës të fëmijëve. Një studim ka vërtetuar se prania e fluorit në ujë shoqërohet me një shkallë të ulët inteligjence te fëmijët dhe gjithashtu me një normë më të ulët të lindshmërisë.

Arseniku

Organizata Botërore e Shëndetit pohon se rreziku më i madh në ujë është arseniku, i cili çon në helmim, probleme me tretjen, diabetin dhe madje edhe sëmundje kardiovaskulare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...