Parandaloni gjakderdhjen e dhëmbëve duke ndjekur këto këshilla - Bota Sot
Parandaloni gjakderdhjen e dhëmbëve duke ndjekur këto këshilla

Shëndetësia

Parandaloni gjakderdhjen e dhëmbëve duke ndjekur këto këshilla

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 23:55
Ilustrim

Një ndër problemet më të shpeshta është gjakderdhja nga dhëmbët pas larjes së tyre.

Por ja sit a parandaloni një gjë të tillë.

1.Përdorni fashë

Sikurse edhe për gjakderdhjet në pjesë të tjera të trupit, nëse e mbani një fashë të lagur në mishin e dhëmbëve do t’ua ndalojë gjakderdhjen.

2.Shpëlani gojën me ujë me kripë

Shtoni një lugë kripë deti në ujë të vakët. Përzieni që të shpërndahet kripa. Pastaj, mbusheni lugën dhe shpëlani gojën për 30 sekonda.

3.Përdorni qese çaji

Vendosni një qese çaji në ujë të nxehtë. Pas 2 minutash, hiqeni dhe lereni të ftohet. Më pas aplikoni qesen e çajit në zonën e prekur të mishit të dhëmbëve.

4.Përdorni mjaltë

Shpëlani gojën me ujë të vakët dhe përdorni mjaltin për të masazhuar mishin e dhëmbëve për 10 minuta çdo mëngjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat