Këto shenja tregojnë se keni mungesë kalciumi - Bota Sot
Këto shenja tregojnë se keni mungesë kalciumi

Shëndetësia

Këto shenja tregojnë se keni mungesë kalciumi

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 06:37
Ilustrim

Kalciumi është një mineral esencial, i cili është i njohur për rolin e tij të rëndësishëm në shëndetin e kockave.

Trupat tanë gjithashtu kanë nevojë për stabilizimin e presionit të gjakut dhe balancimin e hormoneve, transmeton Klan Kosova.

Kur ju nuk merrni mjaft kalcium, ju mund të vuani nga mungesa e kalciumit që mund të identifikohet me simptoma të caktuara, të cilat janë:

Lëkura e thatë
Është mjaft e dukshme pasi në stinë të ndryshme ajo qëndron njësoj. Përdorimet e kremrave të ndryshëm nuk do t’ju bëjnë efekt pasi rrënja e problemit qëndron diku tjetër.

Thonjtë
Mungesa e kalciumit shkakton dobësim në thonjtë e duarve. Nëse vini re që ato janë të butë dhe thyhen shumë lehtë atëherë kanë nevoje për kalcium.

Depresioni
Kalciumi gjithashtu është një përbërës i rëndësishëm në ndryshimin e emocioneve. Ndaj dhe ndonjëherë nëse ndiheni të depresionuar pa një arsye të vërtetë ky mund të jetë shkaku.

Lodhja
Nëse e shihni që keni lodhje të vazhdueshme hiqni dorë nga pijet energjike dhe mundohuni të rregulloni dietën tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...